VIOP

Hakkımızda - İletişim

 

Kampanyalar : VIOP Cebinde iPhone 7 Kampanyası - VIOP Cebinde Çeyrek Altın Kampanyası


Öncelikle organize bir piyasada (BİST) işlem yapma imkânı sağlar.
Gün sonu taşınan Açık Pozisyonlarda Swap (faiz) ödemeden işlem yapma imkânı sağlar.
Teminatlarınız Takasbank’ta tutulur ve teminatınız için her gün faiz getirisi alırsınız.
Teminatlarınız 125.451 TL’ye kadar Yatırımcı Tazmin Merkezi garantisindedir.
Riskten korunmak isteyen yatırımcılara risk yönetimi yapma imkânı sağlar.
Spot piyasalardan daha düşük teminat miktarlarıyla yatırım yapma olanağı sağlar.
Küçük miktarda yatırımla kaldıraç etkisi yardımıyla büyük miktarlı pozisyon alma imkânı sağlar.
VİOP(Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası) ekonomik veya finansal göstergeler ile sermaye piyasası araçları üzerine düzenlenmiş vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri ile diğer türev araçların elektronik ortamda alınıp satılabileceği Borsa İstanbul nezdinde kurulu organize bir piyasadır.
Vadeli işlem sözleşmelerinde sözleşme kodu; sözleşme grubu, dayanak varlık kodu, mini sözleşme bilgisi kodu ve vade tarihi bilgilerini içerir. VİOP’ta İşlem Gören Vadeli İşlem Sözleşmeleri:

- Pay Vadeli İşlem Sözleşmeleri
- Endeks Vadeli İşlem Sözleşmeleri
- Döviz Vadeli İşlem Sözleşmeleri
- Kıymetli Madenler Vadeli İşlem Sözleşmeleri
- Emtia Vadeli İşlem Sözleşmeleri
- Enerji Vadeli İşlem Sözleşmeleri
- Yabancı Endeksler Vadeli İşlem Sözleşmeleri
VİOP’ta İşlem Gören Opsiyon Sözleşmeleri:
- Pay Opsiyon Sözleşmeleri
- Pay Endeks Opsiyon Sözleşmeleri
- Dolar TL Opsiyon Sözleşmeleri

VİOP’ta İşlem Gören Opsiyon Sözleşmeleri:
- Pay Opsiyon Sözleşmeleri
- Pay Endeks Opsiyon Sözleşmeleri
- Dolar TL Opsiyon Sözleşmeleri
- Pay Opsiyon Sözleşmeleri
- Pay Endeks Opsiyon Sözleşmeleri
- Dolar TL Opsiyon Sözleşmeleri
href="http://hisse.infoyatirim.com/dosyalar/Takasbank_Viop_islemleri_Teminat_Degisikligi_Duyurusu.pdf">Takasbank VİOP İşlemleri Teminat Değişikliği Duyurusu
Sürdürme Teminatı, bulunması gereken teminat değerinin %100’dür. %100’ün altına düşen marjin call’a düşmüş olur. Teminat tamamlama T+1 saat 15:00’a kadardır. Teminat tamamlaması yapılmazsa aracı kurum pozisyon kapatmaya yetkilidir.
Emir Tipi Girilen emrin piyasa emri, limit fiyatlı emir ya da kapanış fiyatından emir olmasına göre bazı emir tipleri aktif olmayabilir. Kalanı Pasife Yaz: Kalan miktarı emrin son işlem fiyatından (limit fiyatlı emirlerde limit fiyattan) pasife yazan piyasa emirleridir. Gerçekleşmezse İptal Et: Sisteme girilen emir miktarının bütünüyle gerçekleşmemesi durumunda iptal edilen emir tipidir. Kalanı İptal Et: Sisteme girilen miktarın gerçekleşmeyen kısmının pasife yazılmayarak iptal edildiği emir tipidir. Miktarsız: Sadece limit fiyatlı emirler için geçerlidir. Belirli bir fiyattan miktar sınırlaması olmadan işlem yapılabilen emir tipidir.(Bu alan şu an pasif durumdadır.) Şarta Bağlı: Piyasada ilgili sözleşme için belirlenen aktivasyon fiyatından ya da alış emirleri için daha yüksek ve satış emirleri için daha düşük fiyatlardan Piyasa’daişlem olması durumunda emrin sistemde aktif hale gelmesi için kullanılır. Bu tip emirlerde emir giriş yönteminin yanında aktivasyon fiyatının verilmesi de zorunludur. Süre: Emrin süresini belirtmek için kullanılır. Seans Emri Emrin sadece sisteme girildiği seans için geçerli olduğu emirdir. Tüm emir tipleri için kullanılabilir. Günlük Emir Emrin sisteme girildiği günün sonuna kadar geçerli olduğu emirdir. İptal Edilene Kadar Geçerli Emir: İptal edilene kadar geçerliliğini koruyan emirlerdir. Tarihli Emir Belirli bir tarihe kadar geçerli olan emirlerdir. Tarihli emir seçildiğinde yanındaki alana tarih yazılır. Tamam: Emir girişi sırasında istenen bilgilerin tamamı girildiğinde “Tamam” kutucuğu tıklanırsa girilen emrin özet bilgileri “Emir/Teyid Et” kutucuğu işaretliyse bir kez daha ekrana gelir. Tekrar onayları verildikten sonra, emir sisteme girilmiş olur. İptal: Emir girişi sırasında, emir girişi yapmaktan vazgeçilmek istenirse “İptal”” kutucuğu tıklanır ve “Emir Giriş Ekranı” kapatılır. Klavye Esc(Escape) tuşu kullanılarak da “İptal” işlemi gerçekleştirilebilir.