09-13 Mart 2015
download

09-13 Mart 2015

BİST 100 Haftalık 80.000 Seviyesinde Dip Oluşuyor
 
BİST 100 endeksinde geçtiğimiz hafta sert düşüşler görülürken, 80.000 seviyesi 3 kez test edildi ve dip seviyeden toparlanma görüldü. Hem gösterge tahvil faizinin yükselişe devam etmesi hem de USDTL’nin rekor üstüne rekor kırması endeksteki baskıyı artırıyor. Diğer taraftan Amerika’da görülen rekor seviyeden kar satışlarının da endeks üzerinde etkili olduğunu görüyoruz.
 
Geçtiğimiz hafta gözler Amerika verilerindeydi. Amerika’da istihdam verileri ön plandayken,  Amerika’da tarım dışı istihdam değişimi 295 Bin açıklanırken, işsizlik oranı ise yüzde 5.5 seviyesine geriledi. Son 6.5 yılın en düşüğüne gerileyen işsizlik rakamları ABD’de ekonominin pozitif yönde olduğunu işaret ediyor. FED’in muhtemel faiz artırımlarına Haziran ayında başlayacak olması ve artırımlar öncesinde Amerika’da tam istihdama yöneliş devam ederken güçlü seyir görüldü. Amerika’da diğer taraftan enflasyonun alt kalemi olan ortalama saatlik kazançlarda ise beklenen gelişme görülmedi.  Ayrıca Amerika’da ISM imalat endeksi beklentilerin altında kalırken, ISM hizmet endeksinde ise toparlanma devam etti. Özellikle Amerika’da istihdamın beklentilerin üzerinde ilerlemesi, FED’in faiz artırımlarını desteklerken, USD endeksinde ise 97.75 seviyesine kadar yükselişe neden oldu ve son 12 senenin en yükseğine ulaştı. Amerikan 10 yıllıklarında ise toparlanma devam ederken yüzde 2.25 seviyesine yükseldi ve yüzde 1.90-2.12 bandından koptu. Özellikle Amerika’da 10 yıllıkların yüzde 2.25 seviyesine yükselmesi altındaki satışları hızlandırırken, Amerikan Dolarının güvenli liman konumu güçlendi. Amerika’da faiz artırımına yaklaşılması Amerikan endekslerine satışlara neden oldu. Teknoloji hisselerinin oluşturduğu NASDAQ’ın 5.000 puan üzerinde tutunamaması, tüm hisse piyasasına negatif yansıdı.
 
Euro Bölgesi’nde ise hisse piyasası olumlu devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Euro Bölgesi ve ülkelerinde hizmet PMI verileri beklentileri karşılamazken, imalat PMI verileri de tatmin edici değildi. Euro Bölgesi’ndeki sorunlar günden güne artarken, düşük büyüme ve ekonomideki zayıflık ön planda olmaya devam ediyor. Diğer taraftan geçtiğimiz hafta gözler Euro Bölgesi’nde AMB toplantısındaydı. AMB faizi rekor düşük seviyede bırakırken AMB Başkan’ı Mario Draghi 9 Mart pazartesi günü ilk tahvil alımlarına başlayacağına belirtti. Aylık 60 milyar euro’luk tahvil alınacağı bilinirken, enflasyonu belli bir düzeye taşıyana kadar alımların devam edeceği belirtildi. Mario Draghi enflasyonun 2016 yılında yüzde 1.8 olabileceğini belirtirken, bu sene içerisinde yükselme beklemediklerini söyledi. Mario Draghi ve yetkililer 2015 büyüme tahmini yüzde 1’den yüzde 1.5’a çıkartarak Euro Bölgesi adına olumlu sinyaller verdi. Mario Draghi yatırım yapılabilir ülke tahvil alımlarına gidileceğini belirtirken, Yunanistan’ın da bu şartlara uyması halinde tahvil programına eklenebileceğini belirtti. Ayrıca Euro Bölgesi’nde 4. Çeyrek büyüme beklentilere paralel v e yüzde 0.9 seviyesinde gerçekleşti. Euro Bölgesi’nde enflasyon ise yıllık bazda, beklentilerin altında daralarak toparlanma ümidi verirken, işsizlikte görülen yüzde 11.2 seviyesine düşüş ise pozitif karşılandı.  Euro Bölgesi’nde başlayacak ek teşvikler öncesi Avrupa hisselerindeki ralli devam ediyor.
 
Yurt içinde ise Avrupa’dan ve gelişmekte olan ülke endekslerinden negatif ayrışma görülürken, bankacılık önderliğinde sert satışlar yaşandı. USDTL kurunun 2.6470 seviyesine yükselmesi, gösterge tahvil faizin tekrardan yüzde 9 seviyesine yaklaşması endeksteki satışları hızlandırdı. Hafta içerisinde 2 kez 80.000 destek seviyesi test edilirken bu seviyenin üzerinde tutunma şimdilik olumlu görülüyor. 80.000 desteğinden toparlanan endeksteki görünüm seçimlere 3 ay kala negatif görülüyor. Diğer taraftan Cumhurbaşkan’ı Erdoğan’ın ılımlı konuşmaya başlamasına rağmen, USDTL’de bir türlü kalıcı düşüşün sağlanamaması endekste orta vade de toparlanmanın gecikebileceğine sinyal olarak görülüyor.
 
Bu hafta veri akışı yönünden zayıf bir hafta geçireceğiz. Amerika’da ise FOMC üye konuşmaları, perakende satışlar, istihdam talepleri ve Michigan güven endeksi takip edilecektir. Euro Bölgesi’nde başlayacak parasal genişleme ve Yunanistan ile kreditörleri arasındaki anlaşma konusunda sorunların yaşanması altındaki riskleri artırabilir. Çin’de ise enflasyon, ÜFE ve endüstriyel üretim takip edilecektir. Yurt içinde ise cari denge ve yıl sonu enflasyon tahmini izlenebilir.
 
Teknik olarak endekste kısa vade toparlanma görülse de dövizin ulaştığı seviyelerin yarattığı baskı devam ediyor. Endekste satış baskısının devam etmesi durumunda 80.000 desteği tekrardan görülebilir. Olası satışların devam etmesi ve 80.000 desteğinin kırılması durumunda 78.500 77.000 desteği izlenebilir. Endekste olası toparlanma durumunda ise 82500 ve 83100 seviyeleri görülebilir.
 
 
USDTRY: Rekor Kırmaya Devam Ediyor
 
Geçtiğimiz hafta USDTL paritesi yüzde 5.6 yükselerek 2.6470 seviyesine kadar yükseldi. Hem küresel piyasada USD endeksinin değerlenmeye devam etmesi hem de yurt içi siyasi risklerin artması USDTL’de rekor seviyenin görülmesine neden oldu.
 
Amerika’da ise istihdam verileri ön plandaydı. Amerika’da tarım dışı istihdam değişimi 295 Bin açıklanırken, işsizlik oranı ise yüzde 5.5 seviyesine geriledi. Son 6.5 yılın en düşüğüne gerileyen işsizlik rakamları ABD’de ekonominin pozitif yönde olduğunu işaret ediyor. FED’in muhtemel faiz artırımlarına Haziran ayında başlayacak olması ve artırımlar öncesinde Amerika’da tam istihdama yöneliş devam ederken güçlü seyir görüldü. Amerika’da diğer taraftan enflasyonun alt kalemi olan ortalama saatlik kazançlarda ise beklenen gelişme görülmedi.  Ayrıca Amerika’da ISM imalat endeksi beklentilerin altında kalırken, ISM hizmet endeksinde ise toparlanma devam etti. Özellikle Amerika’da istihdamın beklentilerin üzerinde ilerlemesi, FED’in faiz artırımlarını desteklerken, USD endeksinde ise 97.75 seviyesine kadar yükselişe neden oldu ve son 12 senenin en yükseğine ulaştı. Amerikan 10 yıllıklarında ise toparlanma devam ederken yüzde 2.25 seviyesine yükseldi ve yüzde 1.90-2.12 bandından koptu. USD endeksinin değerlenmeye devam etmesi tüm para birimlerine karşı sürerken yurt içinde ise riskler biraz daha farklıydı.
 
Geçtiğimiz hafta yurt içinde ise Cumhurbaşkan’ı Erdoğan ve TCMB arasında yaşanmış diyalogların çok sert şekilde fiyatlandığını gördük. Erdoğan’ın TCMB’nı eleştirme süreci Lira’daki değer kayıplarını artırırken belirsizlik ve bağımsızlık süreci devam ediyor. Yurt içinde 2.5000 fiyat seviyesine insanların alışması kısa  vade için en önemli risk olarak görülüyor. Yurt içinde faiz indirimleri önündeki en büyük engel olarak görülen enflasyonda ise yükseliş görüldü. Enflasyon yıllık bazda yüzde 7.55 seviyesine yükselirken, aylık bazda ise yüzde 0.71 seviyesinde gerçekleşti. Enflasyonun tekrardan yüzde 7.5 üzerine çıkması önümüzdeki süreçte faiz indirimlerinin zorlaşacağı yönünde hissiyat yaratıyor. Haftanın son işlem gününde ise Cumhurbaşkan’ı Erdoğan’ın ılıman konuşması ve Erdem Başçı ve Babacan’ın Türkiye’ye döndüğü zaman görüşeceklerini belirtmesi ve döviz taşıyanların risk aldığını belirtmesi USDTL’de ani düşüşlere neden olmasına rağmen, Amerika’daki istihdam verileri sonrası tekrardan güçlendi ve 2.6400 seviyesine yükseldi.
 
Döviz kurunda yaşanan soluksuz yükseliş, seçime 3 ay kala TCMB ve hükümeti sıkıştırmaya devam ediyor. TCMB’nın faiz indirimlerine devam etmesinin zor olduğu süreçte, kurun ateşini söndürmesi gerekmektedir. Hem endeksin kritik 80.000 seviyesinde tutunması hem de gösterge faizin yüzde 9 seviyesini geçememesi, USDTL’deki yükselişleri şimdilik soluklanmasına neden oluyor.  Bugün sanayi üretimi beklentilerin altında gerçekleşirken yüzde 2.2’lik daralma gerçekleşti.
 
Bu hafta veri akışı yönünden zayıf bir hafta geçireceğiz. Amerika’da ise FOMC üye konuşmaları, perakende satışlar, istihdam talepleri ve Michigan güven endeksi takip edilecektir. Euro Bölgesi’nde başlayacak parasal genişleme ve Yunanistan ile kreditörleri arasındaki anlaşma konusunda sorunların yaşanması altındaki riskleri artırabilir. Çin’de ise enflasyon, ÜFE ve endüstriyel üretim takip edilecektir. Yurt içinde ise cari denge ve yıl sonu enflasyon tahmini izlenebilir.
 
Teknik olarak 2.6000 seviyesinin üzerinde tutunan USDTL’de alımların devam etmesi durumunda 2.6470 ve 2.6700 seviyeleri görülebilir. USDTL’de olası kar satışları görülmesi durumunda ise 2.5700 seviyesi izlenebilir. Şimdilik USDTL’de kalıcı düşüşlerin gerçekleşmesi beklenmezken alımlarda oluşabilecek risklere dikkat edilmelidir.
 

EURUSD Parasal Genişleme Bu Hafta Başlıyor
 
Geçtiğimiz hafta EURUSD paritesinde satış baskısı devam etti ve 1.0820 seviyesine kadar geriledi. Hem Euro Bölgesi’nde başlayacak parasal genişleme öncesi son fiyatlanmalar hem de ABD’deki beklentilerin üzerindeki istihdam verileri küresel çapta Euro’da şok satışlara neden oldu. Son 12 senenin en düşüğünde fiyatlanan EURUSD paritesinde, baskılar devam ediyor.
 
Geçtiğimiz hafta Euro Bölgesi ve ülkelerinde hizmet PMI verileri beklentileri karşılamazken, imalat PMI verileri de tatmin edici değildi. Euro Bölgesi’ndeki sorunlar günden güne artarken, düşük büyüme ve ekonomideki zayıflık ön planda olmaya devam ediyor. Diğer taraftan geçtiğimiz hafta gözler Euro Bölgesi’nde AMB toplantısındaydı. AMB faizi rekor düşük seviyede bırakırken AMB Başkan’ı Mario Draghi 9 Mart pazartesi günü ilk tahvil alımlarına başlayacağına belirtti. Aylık 60 milyar euro’luk tahvil alınacağı bilinirken, enflasyonu belli bir düzeye taşıyana kadar alımların devam edeceği belirtildi. Mario Draghi enflasyonun 2016 yılında yüzde 1.8 olabileceğini belirtirken, bu sene içerisinde yükselme beklemediklerini söyledi. Mario Draghi ve yetkililer 2015 büyüme tahmini yüzde 1’den yüzde 1.5’a çıkartarak Euro Bölgesi adına olumlu sinyaller verdi. Mario Draghi yatırım yapılabilir ülke tahvil alımlarına gidileceğini belirtirken, Yunanistan’ın da bu şartlara uyması halinde tahvil programına eklenebileceğini belirtti. Ayrıca Euro Bölgesi’nde 4. Çeyrek büyüme beklentilere paralel v e yüzde 0.9 seviyesinde gerçekleşti. Euro Bölgesi’nde enflasyon ise yıllık bazda, beklentilerin altında daralarak toparlanma ümidi verirken, işsizlikte görülen yüzde 11.2 seviyesine düşüş ise pozitif karşılandı.
 
Amerika’da ise istihdam verileri ön plandaydı. Amerika’da tarım dışı istihdam değişimi 295 Bin açıklanırken, işsizlik oranı ise yüzde 5.5 seviyesine geriledi. Son 6.5 yılın en düşüğüne gerileyen işsizlik rakamları ABD’de ekonominin pozitif yönde olduğunu işaret ediyor. FED’in muhtemel faiz artırımlarına Haziran ayında başlayacak olması ve artırımlar öncesinde Amerika’da tam istihdama yöneliş devam ederken güçlü seyir görüldü. Amerika’da diğer taraftan enflasyonun alt kalemi olan ortalama saatlik kazançlarda ise beklenen gelişme görülmedi.  Ayrıca Amerika’da ISM imalat endeksi beklentilerin altında kalırken, ISM hizmet endeksinde ise toparlanma devam etti. Özellikle Amerika’da istihdamın beklentilerin üzerinde ilerlemesi, FED’in faiz artırımlarını desteklerken, USD endeksinde ise 97.75 seviyesine kadar yükselişe neden oldu ve son 12 senenin en yükseğine ulaştı. Amerikan 10 yıllıklarında ise toparlanma devam ederken yüzde 2.25 seviyesine yükseldi ve yüzde 1.90-2.12 bandından koptu.
 
EURUSD paritesindeki düşüş devam ederken 1.0820 seviyesine kadar geri çekilme görüldü. Güçlenmeye devam eden USD endeksi ve parasal genişlemenin başlaması öncesi değer yitiren Euro’nun da etkisiyle yıkım görülüyor. Son yılların en sert haftalık değer kaybını gösteren EURUSD paritesinde kritik destek seviyelerine yöneliş devam ediyor.
 
Bu hafta veri akışı yönünden zayıf bir hafta geçireceğiz. Euro Bölgesi’nde AMB Başkan’ı Mario Draghi konuşması, Euro Bölgesi ülkeleri enflasyon ve Yunanistan ile kreditörleri arasındaki konuşmalar takip edilecektir. Hala net çözüm sağlanmayan Yunanistan ve kreditörleri arasındaki uzlaşmanın kısa vade de çözülmesi beklenmiyor. Amerika’da ise FOMC üye konuşmaları, perakende satışlar, istihdam talepleri ve Michigan güven endeksi takip edilecektir. Ayrıca haftanın ilk işlem gününde Mario Draghi’nin Brüksel’de Eurogroup’taki konuşması takip edilebilir.
 
Teknik olarak 1.0820 seviyesine kadar çekilen parite de tepki alımları oluşması durumunda tekrardan 1.0900 ve 1.1000 seviyeleri takip edilebilir. Parite de var olan satış baskısının devam etmesi durumunda 1.0750 seviyesi parite için son destek seviyesi olabilir. Yunanistan ve kreditörlerinin anlaşmazlık içerisinde olması ve USD endeksinin 100.0 seviyesini destek edebileceği psikolojisi fiyatlamalarda devam ediyor.ALTIN HAFTALIK: 1167 Seviyesinde Tutundu
 
Bir süredir 1192 ve 1218 arasında konsolide olan altında, haftanın son işlem gününde yıkım görüldü ve 1162 seviyesine kadar geriledi. Bir önceki dibin altında kapanış yapması altında grafik bazında karakterin bozulduğuna işaret ediyor. Tekrardan altında 1140 desteğine doğru yönelimler olabilir ancak bu seviyenin aşağı yönlü kırılması durumunda satışların güçlenerek devam etmesini bekleyebiliriz.
 
Geçtiğimiz hafta gözler Amerika verilerindeydi. Amerika’da istihdam verileri ön plandayken,  Amerika’da tarım dışı istihdam değişimi 295 Bin açıklanırken, işsizlik oranı ise yüzde 5.5 seviyesine geriledi. Son 6.5 yılın en düşüğüne gerileyen işsizlik rakamları ABD’de ekonominin pozitif yönde olduğunu işaret ediyor. FED’in muhtemel faiz artırımlarına Haziran ayında başlayacak olması ve artırımlar öncesinde Amerika’da tam istihdama yöneliş devam ederken güçlü seyir görüldü. Amerika’da diğer taraftan enflasyonun alt kalemi olan ortalama saatlik kazançlarda ise beklenen gelişme görülmedi.  Ayrıca Amerika’da ISM imalat endeksi beklentilerin altında kalırken, ISM hizmet endeksinde ise toparlanma devam etti. Özellikle Amerika’da istihdamın beklentilerin üzerinde ilerlemesi, FED’in faiz artırımlarını desteklerken, USD endeksinde ise 97.75 seviyesine kadar yükselişe neden oldu ve son 12 senenin en yükseğine ulaştı. Amerikan 10 yıllıklarında ise toparlanma devam ederken yüzde 2.25 seviyesine yükseldi ve yüzde 1.90-2.12 bandından koptu. Özellikle Amerika’da 10 yıllıkların yüzde 2.25 seviyesine yükselmesi altındaki satışları hızlandırırken, Amerikan Dolarının güvenli liman konumu güçlendi.
 
Uzak doğuda ise Çin HSBC imalat PMI beklentileri karşılarken, hizmet PMI’da da toparlanma görüldü. Ayrıca Çin’de 2015 büyüme beklentisi aşağı revize edildi ve ileriki dönemde gerçekleşebilecek ek teşvik sinyallerini artırdı. Hindistan’da ise vergide indirime gidileceği haberleri devam ediyor.
 
Genel olarak altın fiyatları Amerika’da değerlenen USD endeksi ve faiz artırımlarına olan yakınlık nedeniyle düşüşe devam ediyor. Haziran ayında başlaması muhtemel faiz artırımları öncesi risklerin fiyatlandığı küresel piyasada altında nasibini alıyor. Tam istihdam seviyesine yaklaşan Amerika’da yüzler gülerken, kötü hava koşullarına ve imalattaki düşüşe rağmen güçlü gelmesi piyasa açısından önemliydi.
 
Bu hafta veri akışı yönünden zayıf bir hafta geçireceğiz. Amerika’da ise FOMC üye konuşmaları, perakende satışlar, istihdam talepleri ve Michigan güven endeksi takip edilecektir. Euro Bölgesi’nde başlayacak parasal genişleme ve Yunanistan ile kreditörleri arasındaki anlaşma konusunda sorunların yaşanması altındaki riskleri artırabilir. Çin’de ise enflasyon, ÜFE ve endüstriyel üretim takip edilecektir.
 
Teknik olarak 1167 üzerinde tutunan altında, 1174 ve 1180 seviyeleri arasında konsolide hareketler görülebilir. Altının 1167 desteğini  aşağı yönlü kırması durumunda 1155 ve 1140 seviyelerine geri dönüş beklenebilir. Altında olası toparlanma durumunda ise 1182 seviyesi üzerinde tutunma gerekmektedir.
 

İnfoforex Hakkında

İnfo Yatırım, güçlü öz sermayesini, piyasalardaki tecrübesini ve uzman kadrosunu teknolojik alt yapı ile birleştirerek yatırımcılara güvenli ortamda,etkin ve hızlı işlem yapma olanağını sunar. Sizinle birebir ilişki kuran yatırım uzmanlarımız, piyasalardaki son gelişmeleri, şirket ve sektör raporlarını, makro ekonomik değerlendirmeleri sizinle paylaşarak işlemlerinizin etkinliğini arttırmayı hedefler.

İnfo Forex

  • Adres: Kuştepe mah. Mecidiyeköy Yolu Cd. No:14 V Plaza Kat: 8-9Mecidiyeköy-Şişli/İSTANBUL

Yasal Uyarı


2018 Yılı 4. Çeyrek Karda-Zararda Hesap Oranları Dağılımı; Kar Edenler:%40,00 , Zarar Edenler:%60,00 www.infoyatirim.com/default.aspx sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve kullanıcılara sunulan diğer materyal izin alınmadan bir başka web sitesinde, yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 


INFOFOREX - Tüm Hakları Saklıdır . - Sitedeki görseller tamamen tanıtım amaçlıdır. İzinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz