13-17 Nisan 2015
download

13-17 Nisan 2015

BİST100 Yeni Haftada Kur Riskine Dikkat
 
Geçtiğimiz hafta BİST100 endeksi 81.894 ve 83.786 seviyeleri arasında işlem gördü ve 82.645 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi. Bankacılık endeksi önderliğinde satışların görüldü BİST100 endeksinde, her ne kadar 82.500 seviyesi üzerinde kapanış gerçekleştirse de döviz tarafında oluşabilecek negatif baskının etkileri görülebilir.
 
Geçtiğimiz hafta Euro Bölgesi ve ülkelerinde hizmet PMI verileri izlenirken, Euro Bölgesi ve ülkelerinde toparlanma devam etti. 2 aydır devam eden parasal genişlemenin Avrupa’da yavaş yavaş toparlanmaya işaret ettiğini görüyoruz.  Özellikle Euro’nun küresel bazda değer kaybetmesi başta Almanya olmak üzere tüm Avrupa’da toparlanmaya işaret ederken, Almanya’da ticaret verileri de beklentileri karşıladı. Düşük kurun Avrupa’nın küresel bazda rekabet gücünü arttırması ticaret verilerine olumlu yansırken, fabrika siparişlerinde ise beklenmedik düşüş görüldü. Avrupa’da parasal genişlemenin daha 2. Ayında olması ve teşviklerin 2016 Eylül’üne kadar devam edecek olması, Avrupa hisselerindeki alımları destekliyor. Avrupa hisseleri geçtiğimiz hafta rekor seviyeleri tazelerken alımların hızlandığını gördük. Hem Avrupa’daki rekor düşük faizler hem de AMB’nın genişleyici politikasının devam etmesi Alman DAX30 endeksi önderliğinde Avrupa’daki alımları hızlandırıyor.
 
Geçtiğimiz hafta Amerika’da ise açıklanan son FOMC tutanaklarında FED üyeleri faiz artırımı konusunda bölünürken, üyelerin bir çoğu Haziran’da olabilecek faiz artırımlarının doğruluğunu savundu. Bazı üyeler ise düşük enerji fiyatları dolayısıyla oluşabilecek hedefin altındaki enflasyonun Amerika’da faiz artırımlarının bir süre daha ertelenmesini savundu. Amerika’daki faiz artırımlarının Haziran’da başlama ihtimaline rağmen yavaş ve kademeli olacağının savunulması ve faiz artırım hızının Amerika’da açıklanacak verilere bağlı olduğunun belirtilmesi olası risklere karşı önlem niteliğinde oldu. Ayrıca Amerika’da istihdam talepleri ve devam eden işsizlik başvuruları beklentileri karşılarken, devam eden işsizlik başvuruları 2000 yılından beri en düşük seviyeye gerilerken tam istihdam seviyesine yakın seyir görüldü. Özellikle FOMC tutanaklarının etkilerinin görülmesi USD endeksinde de tekrardan 100.00 seviyesine yönelimi hızlandırdı ve 99.70 seviyesine kadar yükseldi. USD endeksinin bu derece hızlı şekilde yükselmesi ve Mart ortasında gördüğü tepe seviyeye yakın seyretmesi, dolardaki rallinin bir süre daha devam edebileceğine işaret verdi. Amerika hisseleri de Avrupa hisselerine paralel hareket ederek yükselişine devam ederken S&P500 ve Dow30 rekor seviyeye yakın seyretti. Diğer taraftan teknoloji hisselerinde de yükseliş görülürken, Amerika’da şirket bilançolarının açıklanmaya başlayacak olması Amerikan hisselerinde hareketlenmeye neden olabilir. Özellikle ay sonuna doğru açıklanacak Apple bilançosu başta Dow30 olmak üzere tüm Amerika hisselerine yansıyacaktır.
 
Uzak doğuda ise Çin ve Japonya’da hareketlenme görüldü. Japonya’da rekor teşvikler devam ederken, parasal genişlemenin bir süre daha devam edebileceğinin sinyalini verdi. Çin’de ise enflasyonda toparlanma görüldü. Çin’de enflasyon yıllık bazda yüzde 1.4 seviyesine yükselirken, aylık bazda ise beklentilere nazaran az daralma görüldü. Çin’de üretici fiyat endeksi ise düşüşe devam etti. Enerji fiyatlarındaki düşük seyrin ÜFE üzerinde negatif etkiye devam ettiğini gördük.  Bu haftanın ilk işlem gününde Çin’de ticaret verileri beklentilerin altında gerçekleşirken, ithalatta görülen daralma ekonomide yavaşlama sinyali verdi. Japon hisseleri rekor seviyeleri genişletirken yükselişler devam etti. Asya devi ise Çin’de de primlenme devam ederken global teşviklerin hisse piyasalarına pozitif yansıdığını gördük.
 
Yurt içinde ise gelişmiş ve gelişmekte olan ülke endekslerinden bir miktar ayrışığına şahit olduk. BİST100 endeksinde alımlar kısıtlı kalırken dar banttaki volatilite devam etti.  Yurt içinde sanayi üretiminde beklentilerin aksine toparlanma görülürken, ödemeler dengesi ise beklentileri karşılamadı. Yurt içinde haftanın son işlem gününde gözler kredi derecelendirme kuruluşu Moody’sdeydi. Cuma günü sabah Moody’s den negatif bir söylem gelebileceği haberleri piyasadaki satışları artırırken akşam seans sonrasında açıklanan Moody’s not görünümünde herhangi bir değişikliğe gitmedi. Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Türkiye’nin not görünümünü güncellemezken piyasadaki risk algısı kısa vadeli ortadan kalkmış oldu.
 
Bu hafta Euro Bölgesi ve ülkelerinde enflasyon verileri takip edilecekken, Euro Bölgesi’nde devam eden parasal genişlemenin enflasyon üzerindeki etkileri merak ediliyor. Ayrıca Euro Bölgesi’nde sanayi üretimi ve ticaret dengesi izlenecekken, hafta ortasında ise AMB faiz kararı ve AMB Başkan’ı Mario Draghi konuşması takip edilecektir. Mario Draghi’nin enflasyon ve ekonomik görünüm hakkındaki söylemleri önemli olacakken, parasal genişlemenin işleyişi hakkındaki açıklamaları da takip edilebilir. Amerika’da ise perakende satışlar, sanayi üretimi, konut izinleri ve konut başlangıçları takip edilecektir. Ayrıca Amerika’da Philadelphia FED imalat endeksi ve haftanın son işlem gününde ise gözler Amerika’da enflasyon rakamında olacaktır. FED’in faiz artırımları öncesi direkt olarak baktığı enflasyon rakamları piyasada sert hareketlere neden olabilir. Enflasyon yıllık bazda yüzde 1.7 beklenirken, aylık bazda ise yüzde 0.2 beklenmektedir. Yurt içinde veri akışını zayıf olacağı hafta da, Çin’de ise büyüme rakamları takip edilecektir.
 
 
Haftalık bazda her ne kadar 82.500 seviyesi üzerinde kapanış olumlu görülse de kur tarafındaki negatif baskı devam ediyor. Teknik olarak endeksin 82.500 üzerinde tutunmaya devam etmesi durumunda 83.100 ve 83.500 seviyeleri, olası gevşemelerde ise 81.500 ve 80.000 destek seviyeleri takip edilebilir.
 
 

USDTRY 2.6400 Seviyesi Test Ediliyor 
 
Geçtiğimiz haftaya Cuma günü açıklanan beklentilerin çok altındaki tarım dışı istihdam değişimi ile satıcılı başlayan USDTL 2.5500 üzerinde tutunma sağlarken, küresel bazda değerlenen USD endeksiyle beraber ralli gerçekleştirdi ve 2.6400 seviyesine kadar yükseldi. FED’in faiz artırımlarının yavaş yavaş yaklaşması küresel bazda Amerikan dolarının hızlı şekilde yükselmesine neden olurken Lira karşısında da yükselmelere neden oldu.
 
Geçtiğimiz hafta Amerika’da açıklanan son FOMC tutanaklarında FED üyeleri faiz artırımı konusunda bölünürken, üyelerin bir çoğu Haziran’da olabilecek faiz artırımlarının doğruluğunu savundu. Bazı üyeler ise düşük enerji fiyatları dolayısıyla oluşabilecek hedefin altındaki enflasyonun Amerika’da faiz artırımlarının bir süre daha ertelenmesini savundu. Amerika’daki faiz artırımlarının Haziran’da başlama ihtimaline rağmen yavaş ve kademeli olacağının savunulması ve faiz artırım hızının Amerika’da açıklanacak verilere bağlı olduğunun belirtilmesi olası risklere karşı önlem niteliğinde oldu. Ayrıca Amerika’da istihdam talepleri ve devam eden işsizlik başvuruları beklentileri karşılarken, devam eden işsizlik başvuruları 2000 yılından beri en düşük seviyeye gerilerken tam istihdam seviyesine yakın seyir görüldü. Özellikle FOMC tutanaklarının etkilerinin görülmesi USD endeksinde de tekrardan 100.00 seviyesine yönelimi hızlandırdı ve 99.70 seviyesine kadar yükseldi. USD endeksinin bu derece hızlı şekilde yükselmesi ve Mart ortasında gördüğü tepe seviyeye yakın seyretmesi, dolardaki rallinin bir süre daha devam edebileceğine işaret verdi. USD endeksinin daha 99.45 seviyesinde olması ve bir önceki tepe seviyeye daha mesafesinin olması küresel bazda Dolar karşısında bir tur daha satışların gelmesine neden olabilir.
 
Yurt içinde sanayi üretiminde beklentilerin aksine toparlanma görülürken, ödemeler dengesi ise beklentileri karşılamadı. Yurt içinde haftanın son işlem gününde gözler kredi derecelendirme kuruluşu Moody’sdeydi. Cuma günü sabah Moody’s den negatif bir söylem gelebileceği haberleri piyasadaki satışları artırırken akşam seans sonrasında açıklanan Moody’s not görünümünde herhangi bir değişikliğe gitmedi. Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Türkiye’nin not görünümünü güncellemezken piyasadaki risk algısı kısa vadeli ortadan kalkmış oldu.
 
Uzak doğuda ise Çin ve Japonya’da hareketlenme görüldü. Japonya’da rekor teşvikler devam ederken, parasal genişlemenin bir süre daha devam edebileceğinin sinyalini verdi. Çin’de ise enflasyonda toparlanma görüldü. Çin’de enflasyon yıllık bazda yüzde 1.4 seviyesine yükselirken, aylık bazda ise beklentilere nazaran az daralma görüldü. Çin’de üretici fiyat endeksi ise düşüşe devam etti. Enerji fiyatlarındaki düşük seyrin ÜFE üzerinde negatif etkiye devam ettiğini gördük.  Bu haftanın ilk işlem gününde Çin’de ticaret verileri beklentilerin altında gerçekleşirken, ithalatta görülen daralma ekonomide yavaşlama sinyali verdi.
 
Gelişmiş ve gelişmekte olan ülke para birimlerinin genel olarak hepsinin Dolar karşısında değer kaybettiği hafta da, Lira’da nasibini aldı. Teknik olarak 2.6400 seviyesine yakın seyreden USDTL paritesinde, USD endeksinin güçlü seyrinin korunması ve yukarı yönlü hareketlerin devam etmesi durumunda 2.6400 seviyesi kısa vade de izlenebilir. USDTL’nin 2.6400 üzerinde tutunması ve alımların devam etmesi durumunda 2.6485 ve 2.6600 seviyeleri takip edilebilir. USDTL’de olası kar satışlarında ise 2.6200 seviyesi takip edilebilir.
 
 

EURUSD Hafta Boyunca Satıcılı Seyir Görüldü
 
Geçtiğimiz hafta gözlerin Amerika’da FOMC tutanaklarında olduğu haftada Amerikan Dolarının tüm piyasada ralli yaptığına şahit olduk. Hafta boyunca EURUSD paritesi satış baskısı içerisindeyken 1.1035 seviyesinden 1.0565 seviyesine kadar geriledi. Dip seviyelere yaklaşılmasına rağmen hala sert tepki alımlarının görülmemesi satışların bir süre daha devam edebileceğine işaret olarak görülüyor.
 
Geçtiğimiz hafta Amerika’da açıklanan son FOMC tutanaklarında FED üyeleri faiz artırımı konusunda bölünürken, üyelerin bir çoğu Haziran’da olabilecek faiz artırımlarının doğruluğunu savundu. Bazı üyeler ise düşük enerji fiyatları dolayısıyla oluşabilecek hedefin altındaki enflasyonun Amerika’da faiz artırımlarının bir süre daha ertelenmesini savundu. Amerika’daki faiz artırımlarının Haziran’da başlama ihtimaline rağmen yavaş ve kademeli olacağının savunulması ve faiz artırım hızının Amerika’da açıklanacak verilere bağlı olduğunun belirtilmesi olası risklere karşı önlem niteliğinde oldu. Ayrıca Amerika’da istihdam talepleri ve devam eden işsizlik başvuruları beklentileri karşılarken, devam eden işsizlik başvuruları 2000 yılından beri en düşük seviyeye gerilerken tam istihdam seviyesine yakın seyir görüldü. Özellikle FOMC tutanaklarının etkilerinin görülmesi USD endeksinde de tekrardan 100.00 seviyesine yönelimi hızlandırdı ve 99.70 seviyesine kadar yükseldi. USD endeksinin bu derece hızlı şekilde yükselmesi ve Mart ortasında gördüğü tepe seviyeye yakın seyretmesi, dolardaki rallinin bir süre daha devam edebileceğine işaret verdi.
 
Euro Bölgesi’nde ise Euro Bölgesi ve ülkelerinde hizmet PMI verileri izlenirken, Euro Bölgesi ve ülkelerinde toparlanma devam etti. 2 aydır devam eden parasal genişlemenin Avrupa’da yavaş yavaş toparlanmaya işaret ettiğini görüyoruz.  Özellikle Euro’nun küresel bazda değer kaybetmesi başta Almanya olmak üzere tüm Avrupa’da toparlanmaya işaret ederken, Almanya’da ticaret verileri de beklentileri karşıladı. Düşük kurun Avrupa’nın küresel bazda rekabet gücünü arttırması ticaret verilerine olumlu yansırken, fabrika siparişlerinde ise beklenmedik düşüş görüldü. Avrupa’da parasal genişlemenin daha 2. Ayında olması ve teşviklerin 2016 Eylül’üne kadar devam edecek olması, kısa vade de Euro bazlı satışların bir miktar daha devam etmesine neden olabilir.
 
Bu hafta Euro Bölgesi ve ülkelerinde enflasyon verileri takip edilecekken, Euro Bölgesi’nde devam eden parasal genişlemenin enflasyon üzerindeki etkileri merak ediliyor. Ayrıca Euro Bölgesi’nde sanayi üretimi ve ticaret dengesi izlenecekken, hafta ortasında ise AMB faiz kararı ve AMB Başkan’ı Mario Draghi konuşması takip edilecektir. Mario Draghi’nin enflasyon ve ekonomik görünüm hakkındaki söylemleri önemli olacakken, parasal genişlemenin işleyişi hakkındaki açıklamaları da takip edilebilir. Amerika’da ise perakende satışlar, sanayi üretimi, konut izinleri ve konut başlangıçları takip edilecektir. Ayrıca Amerika’da Philadelphia FED imalat endeksi ve haftanın son işlem gününde ise gözler Amerika’da enflasyon rakamında olacaktır. FED’in faiz artırımları öncesi direkt olarak baktığı enflasyon rakamları piyasada sert hareketlere neden olabilir. Enflasyon yıllık bazda yüzde 1.7 beklenirken, aylık bazda ise yüzde 0.2 beklenmektedir.
 
Teknik olarak 1.0600 altında işlem gören EURUSD paritesinde bu hafta yaşanacak yoğun veri akışının piyasada sert hareketlere neden olması beklenebilir. Parite de hala sert tepki alımlarının görülmemesi bir miktar daha satışların devam etmesine neden olabilir. Parite de satışların devam etmesi durumunda bir önceki dip seviye olan 1.0470 seviyesinin görülmesine neden olabilir. Parite de oluşabilecek kısa vadeli tepki alımlarında ise 1.0640 seviyesi takip edilebilir.

ALTIN 1200 Üzerinde Tutunma Çabası Devam Ediyor
 
Geçtiğimiz hafta başında tarım dışı istihdam verisi sonrası gap’li açılan altın fiyatları 1224 seviyesine kadar yükseliş gösterse de bu seviyeden kar satışlarıyla 1192 seviyesine kadar geriledi. Tüm hafta boyunca değerlenen USD endeksinin negatif etkilediği altında, haftanın son işlem gününde ise piyasadan pozitif ayrışma görülerek 1211 seviyesine kadar yükseldi. Hafta ortasında 1192 seviyesinde konsolide olan altın, bu seviyeyi bir türlü kıramamanın yarattığı baskıyla tepki alımlarının görülmesine neden oldu. Ancak Amerikan Dolarının piyasada bu kadar değerli olması ve Avrupa ile Amerikan hisselerinde yaşanan sert yükselişin yarattığı negatif baskı altın üzerinde devam ediyor.
 
Geçtiğimiz hafta Amerika’da açıklanan son FOMC tutanaklarında FED üyeleri faiz artırımı konusunda bölünürken, üyelerin bir çoğu Haziran’da olabilecek faiz artırımlarının doğruluğunu savundu. Bazı üyeler ise düşük enerji fiyatları dolayısıyla oluşabilecek hedefin altındaki enflasyonun Amerika’da faiz artırımlarının bir süre daha ertelenmesini savundu. Amerika’daki faiz artırımlarının Haziran’da başlama ihtimaline rağmen yavaş ve kademeli olacağının savunulması ve faiz artırım hızının Amerika’da açıklanacak verilere bağlı olduğunun belirtilmesi olası risklere karşı önlem niteliğinde oldu. Ayrıca Amerika’da istihdam talepleri ve devam eden işsizlik başvuruları beklentileri karşılarken, devam eden işsizlik başvuruları 2000 yılından beri en düşük seviyeye gerilerken tam istihdam seviyesine yakın seyir görüldü. Özellikle FOMC tutanaklarının etkilerinin görülmesi USD endeksinde de tekrardan 100.00 seviyesine yönelimi hızlandırdı ve 99.70 seviyesine kadar yükseldi. USD endeksinin bu derece hızlı şekilde yükselmesi ve Mart ortasında gördüğü tepe seviyeye yakın seyretmesi, dolardaki rallinin bir süre daha devam edebileceğine işaret verdi. Ayrıca Avrupa hisseleri rekor seviyeyi genişletirken, Amerika hisseleri ise hafta boyunca yükselerek ralli gerçekleştirdi. Amerikan 10 yıllıkları ise yüzde 1.92 seviyesinin üzerinde haftalık kapanış gerçekleştirirken, FED’in faiz artırımlarının yavaş yavaş yaklaştığına işaret verdi.
 
Uzak doğuda ise Çin ve Japonya’da hareketlenme görüldü. Japonya’da rekor teşvikler devam ederken, parasal genişlemenin bir süre daha devam edebileceğinin sinyalini verdi. Çin’de ise enflasyonda toparlanma görüldü. Çin’de enflasyon yıllık bazda yüzde 1.4 seviyesine yükselirken, aylık bazda ise beklentilere nazaran az daralma görüldü. Çin’de üretici fiyat endeksi ise düşüşe devam etti. Enerji fiyatlarındaki düşük seyrin ÜFE üzerinde negatif etkiye devam ettiğini gördük.  Bu haftanın ilk işlem gününde Çin’de ticaret verileri beklentilerin altında gerçekleşirken, ithalatta görülen daralma ekonomide yavaşlama sinyali verdi.
 
Bu hafta Amerika’da perakende satışlar, sanayi üretimi, konut izinleri ve konut başlangıçları takip edilecektir. Ayrıca Amerika’da Philadelphia FED imalat endeksi ve haftanın son işlem gününde ise gözler Amerika’da enflasyon rakamında olacaktır. FED’in faiz artırımları öncesi direkt olarak baktığı enflasyon rakamları piyasada sert hareketlere neden olabilir. Enflasyon yıllık bazda yüzde 1.7 beklenirken, aylık bazda ise yüzde 0.2 beklenmektedir. Çin’de ise bu hafta gözler büyüme rakamında olacaktır. Çin’de büyüme 1. Çeyrekte yıllık bazda  yüzde 7 beklenirken, aylık bazda ise yüzde 1.4 beklenmektedir.
 
Teknik olarak 1211 seviyesi altında işlem gören altında, USD endeksinin güçlü seyri altında kar satışlarına neden olabilir. Altında satış baskısı görülmesi ve 1200 seviyesinin aşağı yönlü kırılması durumunda 1192 ve 1182 seviyeleri, olası toparlanma durumunda ise 1211 ve 1224 seviyeleri takip edilebilir. Altında 1224 seviyesinin yukarı yönlü kırılması durumunda ise alımların 1233 ve 1240 seviyesine kadar devam etmesi beklenebilir. Altında olası 1192 seviyesinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise satışların hızlanması beklenebilir.

İnfoforex Hakkında

İnfo Yatırım, güçlü öz sermayesini, piyasalardaki tecrübesini ve uzman kadrosunu teknolojik alt yapı ile birleştirerek yatırımcılara güvenli ortamda,etkin ve hızlı işlem yapma olanağını sunar. Sizinle birebir ilişki kuran yatırım uzmanlarımız, piyasalardaki son gelişmeleri, şirket ve sektör raporlarını, makro ekonomik değerlendirmeleri sizinle paylaşarak işlemlerinizin etkinliğini arttırmayı hedefler.

İnfo Forex

  • Adres: Kuştepe mah. Mecidiyeköy Yolu Cd. No:14 V Plaza Kat: 8-9Mecidiyeköy-Şişli/İSTANBUL

Yasal Uyarı


2018 Yılı 4. Çeyrek Karda-Zararda Hesap Oranları Dağılımı; Kar Edenler:%40,00 , Zarar Edenler:%60,00 www.infoyatirim.com/default.aspx sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve kullanıcılara sunulan diğer materyal izin alınmadan bir başka web sitesinde, yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 


INFOFOREX - Tüm Hakları Saklıdır . - Sitedeki görseller tamamen tanıtım amaçlıdır. İzinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz