16-20 Şubat 2015
download

16-20 Şubat 2015

BİST100: Yurt içinde Hızlı Toparlanma Görüldü
 
Geçtiğimiz hafta küresel piyasada jeopolitik risklerin azalması ve hisse piyasasına teşviklerin artmasıyla beraber rekor seviyelerin test edildiğini gördük. Yurt içinde de hafta başında görülen sert satışlar sonrası toparlanma görülmesine rağmen, rekor seviyelere mesafe devam ediyor.
 
Geçtiğimiz hafta Euro Bölgesi’nde Almanya, Fransa ve Euro Bölgesi büyümeleri beklentileri karşılarken, Euro Bölgesi’nin lokomotifi konumundaki Almanya’da göstergelerin piyasayı tatmin etmesi Euro Bölgesi adına olumlu görüldü.  AMB’nın önümüzdeki ay başlayacak olan parasal genişlemesi öncesi Avrupa verilerinin beklentileri karşılaması tatminkar ediciydi. Diğer taraftan kritik Minsk toplantısı düzenlendi. Rusya, Ukrayna, Almanya ve Fransa liderlerinin katıldığı ve 16 saat süren toplantıda taraflar arasında anlaşma sağlanırken, 15 Şubat’tan itibaren başlanacak olan ateşkesin sağlandığı belirtildi. Rusya ve Ukrayna arasında ateşkesin sağlanması Euro Bölgesi adına olumlu görülürken, piyasada da sert tepkiler görüldü. Avrupa hisseleri rekor seviyeye yakın seyrederken özellikle Alman DAX endeksinin kritik 11.000 seviyesini test etmesine rağmen geçememesi ve kar satışları görmesi dikkatler kaçmadı. Hem tekniksel olması hem de psikolojik sınır olması dolayısıyla 11.000 seviyesi önemli bir hale gelmiş durumadır. Alman DAX endeksinin bu seviyeyi kırması tüm Avrupa hisselerinde yeni rekor seviyelere hareketi hızlandırabilir.
 
Amerika’da ise zayıf veri akışının sert kış koşullarıyla beraber devam ettiğini gördük. Amerika’da perakende satışlar beklentilerin altında kalırken, satışların yavaşladığını gördük. Amerika’da ayrıca Michigan güven endeksinin beklentileri karşılamaması da hisse piyasasına yansımaların sert olmadığını gördük. Minsk sorununun şimdilik çözülmesi Amerikan endekslerine pozitif yansırken, Dow Jones ve S&P500 endeksleri kritik rekor seviyeleri test ediyor. Özellikle Dow’un 18.000 seviyesini kırması durumunda yeni zirvelere ulaşılabileceği görülüyor. Diğer taraftan teknoloji hisselerinde ise yeni rekorlar görülüyor. Apple’ın değerinin 700 milyar dolara ulaşması, teknoloji hisselerindeki ivmelenmeyi artırırken güçlenme devam ediyor.
 
Yurt içinde ise hafta başı ve sonrası olmak üzere 2 senaryo yaşadık. Hafta başında USDTL’nin yeni rekor seviyelere ulaşması endekste satışlara neden olurken 83000 seviyesinin kırılmadığını gördük. 83000 kritik desteğinden toparlanan endeks, yurt içinde Babacan’ın pozitif konuşması ve piyasayı yumuşatmasıyla hızlı şekilde güçlenerek 85700 seviyesi üzerinde kapanış gerçekleştirdi. Özellikle yurt içinde Babacan’ın güven veren konuşması ve Minsk’ten anlaşma sağlanarak çıkılması Lira’da güçlenmeye neden olurken, hisse piyasasında hızlı düzeltmeye neden oldu.
 
Bu hafta ise Euro Bölgesi’nde Alman Zew mevcut koşullar endeksi, Almanya ve Euro Bölgesi imalat ve hizmet PMI’lar ve Almanya ÜFE takip edilecektir. Amerika’da ise yapı ruhsatları, konut başlangıçlar, ÜFE, istihdam talepleri ve üretim PMI izlenecektir. Amerika’da en kritik olay ise hafta ortasında açıklanacak FOMC tutanakları olacaktır. FED üyelerinin faiz artırımları ve enflasyon hakkındaki düşünceleri kritik görülürken, Euro Bölgesi’nde ise en kritik olay Yunanistan ve kreditörleri arasındaki toplantı kritik olacaktır. Yunanistan ve kreditörlerinin karşılıklı tavizlerle anlaşmaya varması Euro Bölgesi adına olumlu görülürken, toplantı sonucuna göre sert hareketler görülebilir. Çin’de ise Perşembe’den sonra başlayacak olan yeni yıl tatili nedeniyle piyasalar kapalı olacaktır.
 
Teknik olarak 85700 üzerinde kapatan endekste olumlu havanın devam etmesi ve Yunanistan krizinde sonuca bağlanılması durumunda alımların devam etmesi beklenebilir. Endeksteki tablonun güçlenmesi ve hızlanması durumunda 87500 ve 89000 seviyeleri, olası tepki alımlarının tersine dönmesi ve endekste satışların hakim olması durumunda 84500 ve 83000 seviyeleri takip edilebilir.


USDTRY Rekor Seviyeden Gevşeme Görüldü
 
USDTL geçtiğimiz hafta tarihi rekor seviyelere ulaşırken, sert kar satışları görüldü.  USDTL geçtiğimiz hafta 2.5150 seviyesine kadar yükselmesine rağmen hem jeopolitik risklerin azalması hem de Lira’da görülen tepki alımlarıyla beraber tarihi rekor seviyeden gevşemeye neden oldu.
 
Geçtiğimiz hafta yurt içinde veri akışından ziyade siyasi kanadın TCMB ve Başkan Erdem Başçı’yı savunmacı tavrı gündem maddesiydi. Yurt içinde cari açık beklentilere paralel gerçekleşirken, sanayi üretimi ise beklentileri karşılamadı. Yurt içindeki en çarpıcı gelişme Başbakan yardımcısı Babacan’ın konuşması oldu. Babacan MB’na olan güvenini belirtirken, kur hareketliliğine ve TCMB’nın bağımsızlığına karışılmamasını söyledi. Babacan’ın güven veren konuşmasıyla Lira’da güçlenme görülürken USDTL’de de rekor seviyeden gevşemeler başladı. Kritik 2.4700 seviyesinin altına haftalık kapanış yapan USDTL’de gevşemelerin bir süre daha devam etmesi beklenebilir. Özellikle yurt içinde PPK toplantısına kadar olan sürede siyasi kanattan sert konuşmalar gelmemesi durumunda Lira’daki primlenmenin devam etmesi beklenebilir.
 
Amerika’da ise zayıf veri akışının sert kış koşullarıyla beraber devam ettiğini gördük. Amerika’da perakende satışlar beklentilerin altında kalırken, satışların yavaşladığını gördük. Amerika’da ayrıca Michigan güven endeksinin beklentileri karşılamaması da USD endeksinde değer kaybına neden oldu. Küresel piyasada USD endeksinin değer kaybetmesi de USDTL’yi aşağı yönlü baskılarken, satışların bir süre daha devam etmesi beklenebilir.
 
Euro Bölgesi ve Rusya’da ise gündem kritik Minsk toplantısıydı. Rusya, Ukrayna, Almanya ve Fransa liderlerinin katıldığı ve 16 saat süren toplantıda taraflar arasında anlaşma sağlanırken, 15 Şubat’tan itibaren başlanacak olan ateşkesin sağlandığı belirtildi. Putin, ağır silahların sınırdan çekileceğini belirtirken, ateşkesin her 2 tarafta da ekonomik olarak pozitif yansıyacağını belirtti. Misnk’teki toplantıdan ateşkesin çıkması küresel çapta gelişmekte olan para birimlerine pozitif yansırken, Lira’da da değerlenme güçlenerek devam etti.
 
Kısaca hafta başında Lira’daki değer kayıpları güçlense de, ilerleyen günlerde görülen güçlenme ve küresel jeopolitik krizlerin zayıflaması USDTL’de satışlara neden oldu.
 
Bu hafta ise Euro Bölgesi’nde Alman Zew mevcut koşullar endeksi, Almanya ve Euro Bölgesi imalat ve hizmet PMI’lar ve Almanya ÜFE takip edilecektir. Amerika’da ise yapı ruhsatları, konut başlangıçlar, ÜFE, istihdam talepleri ve üretim PMI izlenecektir. Amerika’da en kritik olay ise hafta ortasında açıklanacak FOMC tutanakları olacaktır. FED üyelerinin faiz artırımları ve enflasyon hakkındaki düşünceleri kritik görülürken, Euro Bölgesi’nde ise en kritik olay Yunanistan ve kreditörleri arasındaki toplantı kritik olacaktır. Yunanistan ve kreditörlerinin karşılıklı tavizlerle anlaşmaya varması Euro Bölgesi adına olumlu görülürken, toplantı sonucuna göre sert hareketler görülebilir. Çin’de ise Perşembe’den sonra başlayacak olan yeni yıl tatili nedeniyle piyasalar kapalı olacaktır.
 
Teknik olarak USDTL’nin 2.4700 altında işlem görmesi piyasada satışların devam edebileceğine yönelik işaretleri gösterirken, olası parite de satışların devam etmesi durumunda 2.4470 ve 2.4150 seviyeleri, olası toparlanma durumunda ise tekrardan 2.4700 ve 2.5000 seviyeleri takip edilebilir. FOMC tutanakları ve Yunanistan krizi dikkatle izlenmelidir.


ALTIN: Bu hafta Kırılmalar Görülebilir
 
Hafta içerisinde 22 haftalık ağırlıklı ortalama seviyesi olan 1216 seviyesinin test edildiği altında tepki alımları görüldü. Altında 2 haftadır devam eden sert satış dalgasının net şekilde hissedildiği altında, jeopolitik risklerin azalması ve FED’in faiz artırım sürecinin yaklaşması satışlara destek çıkıyor.
 
Geçtiğimiz hafta piyasa açısından kritik olaylar yaşandı. Euro Bölgesi’nde Minsk’te gerçekleşen toplantıda Ukrayna ve Rusya taraflarının anlaşmaya varması ve Ukrayna’nın doğusunda ateşkesin başlayacağı haberleri piyasada sert satışlara neden oldu. Rusya Devlet Başkan’ı Vlademir Putin ağır silahlarında geri çekileceğini belirtirken, tarafların pazarlıklarda neleri vadettikleri bilinmiyor. Putin’in 1 senedir devam eden Ukrayna krizinde ortamı yumuşatması ve piyasayı rahatlatması jeopolitik riskleri azalttı. Ancak bu ateşkesin ne kadar devam edeceği ve Rus ayrılıkçılarının bu portreye uyum sağlaması ve silahlı saldırıları ne kadar engelleyebileceği merak ediliyor. 15 Şubat akşamından beri ateşkesin 60 kez bozulduğunun belirtilmesi kafaları karıştırıyor.
 
Amerika’da ise zayıf veri akışının sert kış koşullarıyla beraber devam ettiğini gördük. Amerika’da perakende satışlar beklentilerin altında kalırken, satışların yavaşladığını gördük. Amerika’da ayrıca Michigan güven endeksinin beklentileri karşılamaması da USD endeksinde değer kaybına neden oldu. Amerika’da hisselerin rekor seviyeye ulaşması ve test etmesi altındaki satışları hızlandırırken, Amerikan hisselerinde görülebilecek yeni rekor seviyeler altında sert satışların devam edebileceği riskini ortaya çıkarabilir.
 
Amerika’da ise yapı ruhsatları, konut başlangıçlar, ÜFE, istihdam talepleri ve üretim PMI izlenecektir. Amerika’da en kritik olay ise hafta ortasında açıklanacak FOMC tutanakları olacaktır. FED üyelerinin faiz artırımları ve enflasyon hakkındaki düşünceleri kritik görülürken, Euro Bölgesi’nde ise en kritik olay Yunanistan ve kreditörleri arasındaki toplantı kritik olacaktır. Yunanistan ve kreditörlerinin karşılıklı tavizlerle anlaşmaya varması Euro Bölgesi adına olumlu görülürken, toplantı sonucuna göre sert hareketler görülebilir.
 
Teknik olarak 1240 direncinin altında işleme devam eden altında, hafta içerisindeki Yunanistan ve FOMC toplantılarında sert hareketler gözlemlenebilir. Altında olası tepki alımlarıyla toparlanma görülmesi ve 1240 seviyesinin yukarı yönlü kırılması durumunda 1247 ve 1255 seviyeleri, olası kar satışlarında ise 1224ve 1218 seviyeleri izlenebilir.


13 Aydır ilk kez üst üste 3 Hafta Primli
 
Geçtiğimiz hafta Euro Bölgesi’nde sert hareketler görüldü. Hafta içerisinde kritik 1.1260 desteğine kadar geri çekilme görülse de hem jeopolitik risklerde anlaşmaların sağlanması hem de soğuk kış şartlarının zorladığı Amerika’da veri akışının beklentileri karşılamaması EURUSD’da üst üste 3.haftanında primli kapanmasına neden oldu.
 
Geçtiğimiz hafta Euro Bölgesi’nde Almanya, Fransa ve Euro Bölgesi büyümeleri beklentileri karşılarken, Euro Bölgesi’nin lokomotifi konumundaki Almanya’da göstergelerin piyasayı tatmin etmesi Euro Bölgesi adına olumlu görüldü.  AMB’nın önümüzdeki ay başlayacak olan parasal genişlemesi öncesi Avrupa verilerinin beklentileri karşılaması tatminkar ediciydi. Diğer taraftan kritik Minsk toplantısı düzenlendi. Rusya, Ukrayna, Almanya ve Fransa liderlerinin katıldığı ve 16 saat süren toplantıda taraflar arasında anlaşma sağlanırken, 15 Şubat’tan itibaren başlanacak olan ateşkesin sağlandığı belirtildi. Rusya ve Ukrayna arasında ateşkesin sağlanması Euro Bölgesi adına olumlu görülürken, piyasada da sert tepkiler görüldü. EURUSD paritesi, Minsk’ten ateşkesin sağlanmasıyla beraber sert şekilde yükselirken, parite de dengelenme görüldü. Ayrıca Yunanistan ve kreditörleri arasında anlaşmanın şimdilik sağlanmadığı ve bu hafta içerisine kaldığını biliyoruz.
 
Amerika’da ise zayıf veri akışının sert kış koşullarıyla beraber devam ettiğini gördük. Amerika’da perakende satışlar beklentilerin altında kalırken, satışların yavaşladığını gördük. Amerika’da ayrıca Michigan güven endeksinin beklentileri karşılamaması da USD endeksinde değer kaybına neden oldu.
 
Amerika’da veri akışının zayıflığı ve Euro Bölgesi’nde Minsk toplantısından olumlu sinyaller alması üst üste 3.haftanında primli kapanmasına neden oldu. 2014 Mart’ından beri ilk defa üst üste 3.kez primli kapanan parite de piyasa karakterinin değiştiğini görüyoruz. 13 aylık dilimde ilk kez yaşanan bu olay var olan karakterin değişimine ve paritede alımların devam edebileceğine işaret olarak görünüyor.
 
Bu hafta ise Euro Bölgesi’nde Alman Zew mevcut koşullar endeksi, Almanya ve Euro Bölgesi imalat ve hizmet PMI’lar ve Almanya ÜFE takip edilecektir. Amerika’da ise yapı ruhsatları, konut başlangıçlar, ÜFE, istihdam talepleri ve üretim PMI izlenecektir. Amerika’da en kritik olay ise hafta ortasında açıklanacak FOMC tutanakları olacaktır. FED üyelerinin faiz artırımları ve enflasyon hakkındaki düşünceleri kritik görülürken, Euro Bölgesi’nde ise en kritik olay Yunanistan ve kreditörleri arasındaki toplantı kritik olacaktır. Yunanistan ve kreditörlerinin karşılıklı tavizlerle anlaşmaya varması Euro Bölgesi adına olumlu görülürken, toplantı sonucuna göre sert hareketler görülebilir.

İnfoforex Hakkında

İnfo Yatırım, güçlü öz sermayesini, piyasalardaki tecrübesini ve uzman kadrosunu teknolojik alt yapı ile birleştirerek yatırımcılara güvenli ortamda,etkin ve hızlı işlem yapma olanağını sunar. Sizinle birebir ilişki kuran yatırım uzmanlarımız, piyasalardaki son gelişmeleri, şirket ve sektör raporlarını, makro ekonomik değerlendirmeleri sizinle paylaşarak işlemlerinizin etkinliğini arttırmayı hedefler.

İnfo Forex

  • Adres: Kuştepe mah. Mecidiyeköy Yolu Cd. No:14 V Plaza Kat: 8-9Mecidiyeköy-Şişli/İSTANBUL

Yasal Uyarı


2018 Yılı 4. Çeyrek Karda-Zararda Hesap Oranları Dağılımı; Kar Edenler:%40,00 , Zarar Edenler:%60,00 www.infoyatirim.com/default.aspx sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve kullanıcılara sunulan diğer materyal izin alınmadan bir başka web sitesinde, yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 


INFOFOREX - Tüm Hakları Saklıdır . - Sitedeki görseller tamamen tanıtım amaçlıdır. İzinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz