23-27 Şubat 2015
download

23-27 Şubat 2015

1197 Seviyesi Dikkatle İzlenmelidir
 
Yaklaşık bir aydır gerileyen altın fiyatları, son  bir ayın dibine yakın kapanış gerçekleştirdi. Rusya ve Ukrayna’nın kağıt üzerinde ateşkes imzalaması ve Yunanistan krizinin kısmi çözülmesi altındaki satışları tetiklemeye devam ediyor. Diğer taraftan Amerikan endekslerinin zirve seviyelerde olması, Amerikan 10 yıllıklarının tekrardan yüzde 2.10 seviyesinde olması ve jeopolitik risklerin ortadan kalkması altındaki satışları derinleştirmeye devam ediyor. Şubat’ın son haftasının kritik söylemler ve veri akışıyla desteklenmesi, bu hafta içerisinde altındaki tepkileri hızlandırabilir. Ayrıca Çin’in yeni yıl tatilinde olması ise işlem hacminde düşüşe neden oluyor.
 
Geçtiğimiz hafta Amerika’da FOMC toplantı tutanakları ön plandaydı. Güvercin bir görünümün hissedildiği tutanaklarda,  FED üyeleri faiz artırımlarının şimdilik risk olduğunu belirtirken, ekonomik büyümenin zarar görebileceğini belirtti. FED üyeleri fonlama faizinin uzun bir süre daha düşük seyirde kalması gerektiğini belirtirken, küresel çapta yaşanan risklerin faiz artırımlarının önüne geçtiğini belirtti.  Rusya Ukrayna Yunanistan Çin ve Japonya’daki risklerin FED’in faiz artırımlarını baltaladığı belirtilirken güvercin görünüme neden oldu. FED üyelerinin bir kısmi ise faiz artırımlarının beklenen tarihte başlaması gerektiğini belirtirken, bu hafta kongre önünde 2 kez konuşma yapacak olan FED Başkan’ı Janet Yellen’ın söylemleri piyasada sert kırılmalara neden olabilir. Ayrıca Amerika’da soğuk hava şartlarından ötürü veri akışı zayıf gelmeye devam ediyor. Son 12 aylık dönemde yüzde tüm para birimlerine karşın ortalama yüzde 15 değer kazanan USD endeksi, ihracat ve büyüme de zarar veriyor. Diğer taraftan haftanın son işlem gününde Amerikan endekslerinin rekor seviyede kapanış yapması da altına olan talebi azaltıyor.
 
Geçtiğimiz hafta küresel piyasanın gündemi olan Yunanistan ve kreditörleri arasındaki anlaşmanın haftanın son işlem gününe kadar sağlanamaması altında tepki alımlarına yol açarken, haftanın son işlem günündeki toplantıda ön metnin kabul edilmesi, altında sert satışlara neden oldu. Altın 1197 seviyesinde çift dip yaparken, 1200 üzerinde haftalık kapanış yapması en azından olumlu görüldü. Yunanistan’ın hangi şartlarda metni kabul ettirdiği bilinmezken, listenin açıklanması ve Eurogroup’un tepkileri piyasadaki risk algısını tekrardan ön plana çıkarabilir. Pazartesi günü açıklanması beklenen listenin detayları Yunanistan’ın geleceği açısından önemli görülüyor.
 
Asya’da ise Çin’in yeni yıl tatiline girmesi, Asya seansında işlem hacminde düşüşlere neden oluyor. Pazar günü ise Ukrayna’nın başkenti Kiev’de düzenlenen barış yanlısı yürüyüşte, Rus yanlısı grubun saldırısı düzenlenirken 2 kişi hayatını kaybetti.
 
Bu hafta yaşanacak yoğun veri akışı piyasada sert hareketlere yol açabilir.  Yunanistan’ın yeni anlaşma listesini Eurogroup’a sunması için son gün olan Pazartesi günü, Euro Bölgesi maliye bakanlarının olası açıklamaları piyasada hissedilecektir. TSİ 17:00’de ise FED Başkan’ı Janet Yellen’ın kongrede sunumu takip edilecektir. Kongre üyelerinin FED Başkan’ını sıkıştırması beklenirken, 2015 Kasım ayındaki seçimler öncesi FED’in faiz artırımlarının ne şekilde olacağı merak ediliyor. Çarşamba günü ise gündem tekrardan FED Başkan’ı Yellen’ın sunumunda olacaktır. 2 gün üst üste kongrede sunum yapacak olan FED Başkanı’nın şahin veya güvercin konuşmaları piyasa açısından kritik eşik olacaktır. Ayrıca Çarşamba günü AMB Başkan’ı Mario Draghi konuşması da piyasada hareketlenmeye neden olabilir. Veri akışından ziyade haber akışının kritik olduğu haftada, son işlem gününde ise ABD büyüme verisi takip edilebilir. Kritik haftaya girilirken, piyasada sert hareketler gözlemlenebilir.
 
Teknik olarak 1200 üzerinde kapanan altında kritik seyir devam ediyor. Piyasada tekrardan satış baskısının hakim olması ve 1197 seviyesinin aşağı yönlü kırılması durumunda satışların 1172 1182 aralığına kadar sürmesi beklenebilirken, olası tepki alımlarıyla toparlanma durumunda ise 1211 1218 ve 1233 seviyeleri takip edilebilir. Altının hafta başı ve hafta sonuna doğru ters hareketler yapması beklenebilirken, olası satış baskısının hafta başında başlaması durumunda 1172 1182 bandından sert tepkilerin gelmesi beklenirken, tepki alımlarıyla toparlanma durumunda ise alımların devam edebilmesi için 1233 1240 bandının yukarı yönlü kırılması gerekmektedir.Jeopolitik Risklerin Gölgesinde Kritik hafta 

BİST 100 endeksi geçtiğimiz hafta 84.151 ve 86.572 seviyeleri arasında işlem gördü ve haftayı yüzde 1.25 değer kaybederek 85.488seviyesinde kapattı. Bankacılık endeksi yüzde 0.59 değer kaybederken, sanayi endeksi ise haftayı yatay kapattı.
 
Geçtiğimiz hafta Euro Bölgesi’nde gözler veri akışından ziyade Yunanistan ve kreditörleri arasındaki toplantıdaydı. Almanya ve Yunanistan arasında hafta boyunca ayrışma görülürken, Almanya tarafından sert sözler duyuldu. Hafta boyunca Eurogroup ve Yunanistan arasında anlaşma çıkmamasının etkileri piyasada hissedilirken, haftanın son işlem günündeki kritik toplantıda anlaşmanın ön metni kabul edildi. Devreye Almanya ve Fransa başbakanlarının girmesi ve Yunanistan’ın bazı konularda taviz vermesi, Avrupa maliye bakanlarının uyguladığı sert politikada yumuşatmaya neden oldu. Toplantı sonrası konuşan Eurogroup sözcüsü, Yunanistan’da devlet yerine bankaların fonlanacağını belirtmesi ve en geç Pazartesi günü listenin teslim edilmesi gerektiğini belirtmesi, hala Yunanistan’a olan güvenin zayıf olduğunu gösterdi. Yunanistan Başbakan’ı Tsipras ise halka seslenişinde, komünist zihniyetin devam edeceğini belirtirken, Avrupa’daki emperyalist zihniyete darbe vurduklarını belirtti. Tsipras’ın konuşmasının Almanya’yı kızdırıp kızdırmayacağı ve en geç Pazartesi Eurogroup’a sunması gereken listedeki şartların kabul edilip edilmeyeceği merakla bekleniyor. Diğer taraftan EuroBölgesi’ndeki düşük kurun da etkisiyle toparlanma devam ediyor. Avrupa endeksleri hafta boyunca rekor seviyede yatay seyrederken, haftanın son işlem gününde rekor seviyede kapanış gerçekleştirdi. Haftanın son işlem gününde Yunanistan toplantısının ertelenmesi ve kabul edileceğinin hissedilmesi Alman DAX endeksinde yüzde 2.5’a varan sert alımlara neden olsa da bu tepkinin spike olarak kaldığını ve kar satışlarının gecikmediğini gördük. DAX30’un 11.000 puan üzerinde kapanış gerçekleştirmesi olumlu havanın devam etmesini sağladı.
 
Küresel çaptaki olumlu havanın en sert şekilde hissedildiği Amerika’da hisse piyasası rekor seviyeden haftalık kapanış gerçekleştirdi. FOMC toplantı tutanakları ön planda olduğu Amerika’da güvercin bir görünümün hissedildiği tutanaklarda,  FED üyeleri faiz artırımlarının şimdilik risk olduğunu belirtirken, ekonomik büyümenin zarar görebileceğini belirtti. FED üyeleri fonlama faizinin uzun bir süre daha düşük seyirde kalması gerektiğini belirtirken, küresel çapta yaşanan risklerin faiz artırımlarının önüne geçtiğini belirtti.  Rusya Ukrayna Yunanistan Çin ve Japonya’daki risklerin FED’in faiz artırımlarını baltaladığı belirtilirken güvercin görünüme neden oldu. FED üyelerinin bir kısmi ise faiz artırımlarının beklenen tarihte başlaması gerektiğini belirtirken, bu hafta kongre önünde 2 kez konuşma yapacak olan FED Başkan’ı Janet Yellen’ın söylemleri piyasada sert kırılmalara neden olabilir. Teknoloji hisselerindeki olumlu seyrin tüm hisse piyasasına yansıdığı Amerika’da haftanın son işlem gününde Yunanistan ve kreditörlerinin ön metinde anlaşması rekor seviyede kapanışa neden oldu. Hissepiyasalarının genel olarak bir sonuç aradığı rekor seviyelerde, fazla abartılan Yunanistan krizinin en azından şimdilik bir sonuca varılması güven hissettirdi. Hisse piyasasından başka yatırım aracı bulunmaması Amerika’da hisse piyasasına talebin artmasına neden olmaya devam ediyor. 
 
Asya’da ise Japonya’nın rekor seviyedeki ek teşviklerine devam etmesi Japon hisselerindeki rallinin devam etmesine neden oluyor. Çin’in yeni yıl nedeniyle tatil olması Asya’da işlem hacimlerinde düşüşe neden olsa da olumlu hava burada da devam ediyor. 
 
Yurt içinde ise 24 Şubat’taki PPK toplantısı öncesi gergin bekleyiş devam ederken, Pazar sabahına Türk ordusunun Süleyman Şah Türbesine düzenlediği operasyonla uyandık. Operasyonda silahlı çatışmalar yaşanmazken, kaza sonucu bir Türk askeri şehit oldu. Operasyonda türbenin güvenliğini sağlayan bordo bereliler tahliye edilirken, Suriye, Türkiye ve ISİD arasında önümüzdeki günler içinde neler yaşanacağı merak ediliyor. Siyasi kanattan da farklı yorumların geldiği operasyonun piyasa açılışında sert tepkilere yol açması beklenebilir. Yurt içindeki siyasi ve jeopolitik tansiyonun her geçen gün artması Lira açısından olumlu görünmüyor. BİST 100 endeksinin kritik  85.700 direnci altında haftalık kapanış yapması ve Pazar günü yaşanan jeopolitik kriz hafta başında sert satışlara neden olabilir.
 
Bu hafta yaşanacak yoğun veri akışı piyasada sert hareketlere yol açabilir. Süleyman Şah Türbesi operasyonuyla haftaya başlayacak olan yurt içinde, iktidar muhalefet ve Suriye kanadından gelecek açıklamaların piyasayı direkt olarak etkilemesi bekleniyor. Ayrıca Yunanistan’ın yeni anlaşma listesini Eurogroup’a sunması için son gün olan Pazartesi günü, Euro Bölgesi maliye bakanlarının olası açıklamaları piyasada hissedilecektir. Salı günü ise beklenen PPK toplantısı izlenecektir. Piyasa genel olarak 50 baz puanlık bir indirime gidilmesini beklerken, jeopolitik risklerin ve USDTL’nin 2.500 seviyesine olan yakınlığı faiz indirimlerinin önüne geçebilir. MB’nın bu konjonktürde faizlerde nasıl indirime gidebileceği merakla bekleniyor.  TSİ 17:00’de ise FED Başkan’ı Janet Yellen’ın kongrede sunumu takip edilecektir. Kongre üyelerinin FED Başkan’ını sıkıştırması beklenirken, 2015 Kasım ayındaki seçimler öncesi FED’in faiz artırımlarının ne şekilde olacağı merak ediliyor. Çarşamba günü ise gündem tekrardan FED Başkan’ı Yellen’ın sunumunda olacaktır. 2 gün üst üste kongrede sunum yapacak olan FED Başkanı’nın şahin veya güvercin konuşmaları piyasa açısından kritik eşik olacaktır. Ayrıca Çarşamba günü AMB Başkan’ı Mario Draghi konuşması da piyasada hareketlenmeye neden olabilir. Veri akışından ziyade haber akışının kritik olduğu haftada, son işlem gününde ise ABD büyüme verisi takip edilebilir. Kritik haftaya girilirken, piyasada sert hareketler gözlemlenebilir.
 
Teknik olarak 85.700 seviyesi altında kapanış gerçekleştiren endeks açılışında, Pazar günü yaşanan operasyonunun etkileri hissedilebilir. Endekste olası satış baskısı görülmesi durumunda satışların 83100 seviyesine kadar sürmesi beklenebilir. Olası satışlarla 83100 altında kapanış gerçekleşmesi durumunda satışların 82500 ve 81000 seviyesine kadar devam etmesi beklenebilir. BİST 100endesinde olası tepki alımları ve toparlanmagörülmesi durumunda ise alımların 87500 seviyesine kadar devamı izlenebilir. Hafta içerisinde USDTL’de yaşanabilecek hareketlenmelerin endekse etkisi takip edilmelidir.

USDTRY Kritik Haftaya Sakıncalı Başlangıç
 
Dolar TL paritesinde son derece kritik bir sürece girdiği Şubat’ın son haftasında tüm siyasi ve jeopolitik sorunların içerişine giriyor. Yunanistan ve kreditörleri arasındaki anlaşmazlık daha çözülemeden, yaklaşan PPK toplantısı ve FED Başkan’ı Janet Yellen konuşmaları ve hafta sonu gerçekleşen Süleyman Şah türbesine yapılan operasyon piyasada taşların yerinden oynamasına neden olabilir. Kritik viraj öncesi haftayı yatay kapatan USDTL’de bu hafta içerisinde sert hareketler gözlemlenebilir. 
 
Yurt içinde ise 24 Şubat’taki PPK toplantısı öncesi gergin bekleyiş devam ederken, Pazar sabahına Türk ordusunun Süleyman Şah Türbesine düzenlediği operasyonla uyandık. Operasyonda silahlı çatışmalar yaşanmazken, kaza sonucu bir Türk askeri şehit oldu. Operasyonda türbenin güvenliğini sağlayan bordo bereliler tahliye edilirken, Suriye, Türkiye ve ISİD arasında önümüzdeki günler içinde neler yaşanacağı merak ediliyor. Siyasi kanattan da farklı yorumların geldiği operasyonun piyasa açılışında sert tepkilere yol açması beklenebilir. Yurt içindeki siyasi ve jeopolitik tansiyonun her geçen gün artması Lira açısından olumlu görünmüyor. 
 
Geçtiğimiz hafta Euro Bölgesi’nde gözler veri akışından ziyade Yunanistan ve kreditörleri arasındaki toplantıdaydı. Almanya ve Yunanistan arasında hafta boyunca ayrışma görülürken, Almanya tarafından sert sözler duyuldu. Hafta boyunca Eurogroup ve Yunanistan arasında anlaşma çıkmamasının etkileri piyasada hissedilirken, haftanın son işlem günündeki kritik toplantıda anlaşmanın ön metni kabul edildi. Devreye Almanya ve Fransa başbakanlarının girmesi ve Yunanistan’ın bazı konularda taviz vermesi, Avrupa maliye bakanlarının uyguladığı sert politikada yumuşatmaya neden oldu. Toplantı sonrası konuşan Eurogroup sözcüsü, Yunanistan’da devlet yerine bankaların fonlanacağını belirtmesi ve en geç Pazartesi günü listenin teslim edilmesi gerektiğini belirtmesi, hala Yunanistan’a olan güvenin zayıf olduğunu gösterdi. Yunanistan Başbakan’ı Tsipras ise halka seslenişinde, komünist zihniyetin devam edeceğini belirtirken, Avrupa’daki emperyalist zihniyete darbe vurduklarını belirtti. Tsipras’ın konuşmasının Almanya’yı kızdırıp kızdırmayacağı ve en geç Pazartesi Eurogroup’a sunması gereken listedeki şartların kabul edilip edilmeyeceği merakla bekleniyor. Diğer taraftan EuroBölgesi’ndeki düşük kurun da etkisiyle toparlanma devam ediyor. Hafta içerisinde açıklanan PMI verilerinde de toparlanma görülürken, özellikle dünyadaki rekabetin içerisine Euro Bölgesi’nin de katılmasının etkileri hissedildi.
 
Amerika’da ise FOMC toplantı tutanakları ön plandaydı. Güvercin bir görünümün hissedildiği tutanaklarda,  FED üyeleri faiz artırımlarının şimdilik risk olduğunu belirtirken, ekonomik büyümenin zarar görebileceğini belirtti. FED üyeleri fonlama faizinin uzun bir süre daha düşük seyirde kalması gerektiğini belirtirken, küresel çapta yaşanan risklerin faiz artırımlarının önüne geçtiğini belirtti.  Rusya Ukrayna Yunanistan Çin ve Japonya’daki risklerin FED’in faiz artırımlarını baltaladığı belirtilirken güvercin görünüme neden oldu. FED üyelerinin bir kısmi ise faiz artırımlarının beklenen tarihte başlaması gerektiğini belirtirken, bu hafta kongre önünde 2 kez konuşma yapacak olan FED Başkan’ı Janet Yellen’ın söylemleri piyasada sert kırılmalara neden olabilir. Ayrıca Amerika’da soğuk hava şartlarından ötürü veri akışı zayıf gelmeye devam ediyor. Son 12 aylık dönemde yüzde tüm para birimlerine karşın ortalama yüzde 15 değer kazanan USD endeksi, ihracat ve büyüme de zarar veriyor.
 
Yurt içinde ise 24 Şubat’taki PPK toplantısı öncesi gergin bekleyiş devam ederken, Pazar sabahına Türk ordusunun Süleyman Şah Türbesine düzenlediği operasyonla uyandık. Operasyonda silahlı çatışmalar yaşanmazken, kaza sonucu bir Türk askeri şehit oldu. Operasyonda türbenin güvenliğini sağlayan bordo bereliler tahliye edilirken, Suriye, Türkiye ve ISİD arasında önümüzdeki günler içinde neler yaşanacağı merak ediliyor. Siyasi kanattan da farklı yorumların geldiği operasyonun piyasa açılışında sert tepkilere yol açması beklenebilir. Yurt içindeki siyasi ve jeopolitik tansiyonun her geçen gün artması Lira açısından olumlu görünmüyor. 
 
Gelişmekte olan ülkelerde ise pozitif ayrışma görüldü. Özellikle Hindistan’ın ileriki süreçte Yeni Çin olacağı dedikoduları piyasada değerlenmeye neden olurken Lira’daki yatay seyir devam etti. Gelişmekte olan ülkelerin başını çeken Çin’de ise yeni yıl nedeniyle Perşembe’ye kadar kapalı olması piyasada düşük işlem hacmine neden oluyor. Ayrıca hafta sonu Ukrayna’nın başkenti Kiev Meydan’ındanki gösterilerde 2 kişinin öldüğü haberleri ve Rus ayrılıkçılarının Ukrayna’nın doğusundaki kritik şehri de ele geçirmesi Rusya’yı sıkıştırıyor. Minsk toplantısı ve barış süreci sonrası yaşanan bu olaylar Rusya’ya yeni yaptırımlara neden oldu ve Moody’s hafta kapanışı sonrasında  Rusya’nın kredi notunu düşürdü.
 
Bu hafta yaşanacak yoğun veri akışı piyasada sert hareketlere yol açabilir. Süleyman Şah Türbesi operasyonuyla haftaya başlayacak olan yurt içinde, iktidar muhalefet ve Suriye kanadından gelecek açıklamaların piyasayı direkt olarak etkilemesi bekleniyor. Ayrıca Yunanistan’ın yeni anlaşma listesini Eurogroup’a sunması için son gün olan Pazartesi günü, Euro Bölgesi maliye bakanlarının olası açıklamaları piyasada hissedilecektir. Salı günü ise beklenen PPK toplantısı izlenecektir. Piyasa genel olarak 50 baz puanlık bir indirime gidilmesini beklerken, jeopolitik risklerin ve USDTL’nin 2.500 seviyesine olan yakınlığı faiz indirimlerinin önüne geçebilir. MB’nın bu konjonktürde faizlerde nasıl indirime gidebileceği merakla bekleniyor.  TSİ 17:00’de ise FED Başkan’ı Janet Yellen’ın kongrede sunumu takip edilecektir. Kongre üyelerinin FED Başkan’ını sıkıştırması beklenirken, 2015 Kasım ayındaki seçimler öncesi FED’in faiz artırımlarının ne şekilde olacağı merak ediliyor. Çarşamba günü ise gündem tekrardan FED Başkan’ı Yellen’ın sunumunda olacaktır. 2 gün üst üste kongrede sunum yapacak olan FED Başkanı’nın şahin veya güvercin konuşmaları piyasa açısından kritik eşik olacaktır. Ayrıca Çarşamba günü AMB Başkan’ı Mario Draghi konuşması da piyasada hareketlenmeye neden olabilir. Veri akışından ziyade haber akışının kritik olduğu haftada, son işlem gününde ise ABD büyüme verisi takip edilebilir. Kritik haftaya girilirken, piyasada sert hareketler gözlemlenebilir.
 
Teknik olarak 2.4470 seviyesi üzerinde tutunan paritede, haber akışına bağlı olarak alımlar görülmesi durumunda 2.4700 ve psikolojik sınır olan 2.5000 seviyesi takip edilebilir. Parite de kar satışları görülmesi durumunda ise 2.4150 seviyesine kadar satışlar devam edebilir. Hafta içerisinde volatilitenin sert olması beklenirken, yatırımcıların dikkatli davranmaları gerekmektedir. Özellikle TCMB’nın faiz kararları ve olası indirime gidilmesi durumunda paritedeki alımlar hızlanabilir. Ayrıca Pazartesi açılışında ve sonrasında  yaşanabilecek hareketlere dikkat edilmelidir.
Avrupa’nın Şımarık Çocuğu Yunanistan Anlaşma Çabasında
 

Euro Bölgesi’nin şımarık çocuğu lakaplı Yunanistan’da sular bir türlü durulmuyor. EURUSD paritesinde yaşanan sert dalgalanmaların  öncelikli sebebi olan Yunanistan, kreditörleri ile anlaşma konusunda piyasanın sabrını test ediyor. Hafta içerisinde 1.1430 ve 1.1260arasında dalgalanmaya devam eden parite de özellikle haftanın son işlem gününde yaşanan volatilite gözleri korkuttu. 
 
Geçtiğimiz hafta Euro Bölgesi’nde gözler veri akışından ziyade Yunanistan ve kreditörleri arasındaki toplantıdaydı. Almanya ve Yunanistan arasında hafta boyunca ayrışma görülürken, Almanya tarafından sert sözler duyuldu. Hafta boyunca Eurogroup ve Yunanistan arasında anlaşma çıkmamasının etkileri piyasada hissedilirken, haftanın son işlem günündeki kritik toplantıda anlaşmanın ön metni kabul edildi. Devreye Almanya ve Fransa başbakanlarının girmesi ve Yunanistan’ın bazı konularda taviz vermesi, Avrupa maliye bakanlarının uyguladığı sert politikada yumuşatmaya neden oldu. Toplantı sonrası konuşan Eurogroup sözcüsü, Yunanistan’da devlet yerine bankaların fonlanacağını belirtmesi ve en geç Pazartesi günü listenin teslim edilmesi gerektiğini belirtmesi, hala Yunanistan’a olan güvenin zayıf olduğunu gösterdi. Yunanistan Başbakan’ı Tsipras ise halka seslenişinde, komünist zihniyetin devam edeceğini belirtirken, Avrupa’daki emperyalist zihniyete darbe vurduklarını belirtti. Tsipras’ın konuşmasının Almanya’yı kızdırıp kızdırmayacağı ve en geç Pazartesi Eurogroup’a sunması gereken listedeki şartların kabul edilip edilmeyeceği merakla bekleniyor. Diğer taraftan EuroBölgesi’ndeki düşük kurun da etkisiyle toparlanma devam ediyor. Hafta içerisinde açıklanan PMI verilerinde de toparlanma görülürken, özellikle dünyadaki rekabetin içerisine Euro Bölgesi’nin de katılmasının etkileri hissedildi. Uzun süredir yön arayışı devam eden parite de her türlü aksiliğe rağmen görülen tutunma, orta vade de tepki alımlarının başlangıcı olabilir.
Amerika’da ise FOMC toplantı tutanakları ön plandaydı. Güvercin bir görünümün hissedildiği tutanaklarda,  FED üyeleri faiz artırımlarının şimdilik risk olduğunu belirtirken, ekonomik büyümenin zarar görebileceğini belirtti. FED üyeleri fonlama faizinin uzun bir süre daha düşük seyirde kalması gerektiğini belirtirken, küresel çapta yaşanan risklerin faiz artırımlarının önüne geçtiğini belirtti.  Rusya Ukrayna Yunanistan Çin ve Japonya’daki risklerin FED’in faiz artırımlarını baltaladığı belirtilirken güvercin görünüme neden oldu. FED üyelerinin bir kısmi ise faiz artırımlarının beklenen tarihte başlaması gerektiğini belirtirken, bu hafta kongre önünde 2 kez konuşma yapacak olan FED Başkan’ı Janet Yellen’ın söylemleri piyasada sert kırılmalara neden olabilir. Ayrıca Amerika’da soğuk hava şartlarından ötürü veri akışı zayıf gelmeye devam ediyor. Son 12 aylık dönemde yüzde tüm para birimlerine karşın ortalama yüzde 15 değer kazanan USD endeksi, ihracat ve büyüme de zarar veriyor.
 
Bu hafta yaşanacak yoğun veri akışı piyasada sert hareketlere yol açabilir. Yunanistan’ın yeni anlaşma listesini Eurogroup’a sunması için son gün olan Pazartesi günü, Euro Bölgesi maliye bakanlarının olası açıklamaları piyasada hareketlenmeye neden olabilir. Salı günü ise TSİ 17:00’de ise FED Başkan’ı Janet Yellen’ın kongrede sunumu takip edilecektir. Kongre üyelerinin FED Başkan’ını sıkıştırması beklenirken, 2015 Kasım ayındaki seçimler öncesi FED’in faiz artırımlarının ne şekilde olacağı merak ediliyor. Çarşamba günü ise gündem tekrardan FED Başkan’ı Yellen’ın sunumunda olacaktır. 2 gün üst üste kongrede sunum yapacak olan FED Başkanı’nın şahin veya güvercin konuşmaları piyasa açısından kritik eşik olacaktır. Ayrıca Çarşamba günü AMB Başkan’ı Mario Draghi konuşması da piyasada hareketlenmeye neden olabilir. Ayrıca Amerika’da TÜFE, büyüme, dayanıklı mal siparişleri ve konut satışları izlenecekken, Euro Bölgesi’nde ise Almanya ve Euro Bölgesi enflasyon verileri ve Almanya IFO iş ortamı güven endeksi takip edilecektir.
 
Teknik olarak paritenin 1.1260 üzerinde tutunmaya devam etmesi olumlu görülürken, hafta içerisinde yaşanacak ve açıklanacak veri akışıyla beraber parite de sert hareketler gözlemlenebilir. Paritenin 1.1430 seviyesini yukarı yönlü kırması durumunda alımların 1.1540 ve 1.1640 seviyelerine kadar sürmesi beklenirken, olası kar satışlarıyla 1.1260 seviyesinin aşağı yönlü kırılması durumunda ise 1.1100 seviyesine kadar satışlar devam edebilir.

İnfoforex Hakkında

İnfo Yatırım, güçlü öz sermayesini, piyasalardaki tecrübesini ve uzman kadrosunu teknolojik alt yapı ile birleştirerek yatırımcılara güvenli ortamda,etkin ve hızlı işlem yapma olanağını sunar. Sizinle birebir ilişki kuran yatırım uzmanlarımız, piyasalardaki son gelişmeleri, şirket ve sektör raporlarını, makro ekonomik değerlendirmeleri sizinle paylaşarak işlemlerinizin etkinliğini arttırmayı hedefler.

İnfo Forex

  • Adres: Kuştepe mah. Mecidiyeköy Yolu Cd. No:14 V Plaza Kat: 8-9Mecidiyeköy-Şişli/İSTANBUL

Yasal Uyarı


2018 Yılı 4. Çeyrek Karda-Zararda Hesap Oranları Dağılımı; Kar Edenler:%40,00 , Zarar Edenler:%60,00 www.infoyatirim.com/default.aspx sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve kullanıcılara sunulan diğer materyal izin alınmadan bir başka web sitesinde, yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 


INFOFOREX - Tüm Hakları Saklıdır . - Sitedeki görseller tamamen tanıtım amaçlıdır. İzinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz