27-01 Mayıs 2015
download

27-01 Mayıs 2015

BİST100 FOMC Toplantısı Öncesi Alıcılı
 
Geçtiğimiz hafta BİST100 endeksi 81.826 ve 85.579 seviyeleri arasında işlem gördü ve 85.551 seviyesinden kapanış gerçekleştirdi. Bankacılık endeksi önderliğinde alımların görüldü BİST100 endeksinde, 87.000 seviyesine olan yükseliş eğilimi devam ediyor.
 
Avrupa hisselerinde önceki hafta görülen sert satışların ardından geçtiğimiz hafta bir miktar toparlanma görülse de, Euro’nun küresel bazda değerlenmesinin negatif etkileri görülüyor. Geçtiğimiz hafta Euro Bölgesi’nde aslında işler çokta yolunda değildi. Öncelikle Yunanistan ve kreditörleri arasındaki belirsizlik devam ediyor. Yunanistan Maliye Bakan’ı anlaşma konusunda her türlü tavizin verilebileceğini belirtse de, somut adımların atılmaması ve Yunanistan’ın bu durumda dahi isteklerinin bitmemesi Euro Bölgesi maliye bakanlarıyla anlaşmanın imkansız olduğunu gösteriyor. Özellikle 6 Mayıs’taki IMF ödemesi ve11 Mayıs’taki Eurogroup toplantısı öncesi Yunanistan’ın anlaşmaya gidip gitmeyeceği merak konusu olarak görülüyor. Diğer taraftan Euro Bölgesi ve ülkelerinde açıklanan hizmet ve imalat PMI verilerinin beklentilerin altında kaldığına şahit olduk. Bir süredir toparlayan Euro Bölgesi verileri, sürpriz PMI verileri sonrası şaşkınlık yaratırken, endekslerde de kısmi yavaşlama görüldü. 4 aylık yükseliş rallisi sonrası soluklayan Avrupa hisselerinde normalde bu hareket olan görülüyor. Diğer taraftan AMB’nın tahvil alım programına Almanya önderliğinde devam ediyor olması orta uzun vade de Avrupa hisselerine olan talebin daha da artmasına neden olabilir.
 
Şirket bilançolarının gelmeye başlaması Amerika hisselerine direkt etki yaparken, Amerikan hisselerindeki yükseliş eğilimi de devam ediyor. Amerika hisseleri rekor seviyeye yakın seyrederken, özellikle teknoloji hisselerindeki yükselişlerin daha hızlı gerçekleştiğini görüyoruz. Şirket bilançolarının beklentileri karşılaması Amerika’da yüzleri güldürürken, enerji piyasasındaki rallinin de enerji hisselerine pozitif yansıdığını görüyoruz. Bir süredir durgunluk içerisinde olan enerji hisselerindeki yükselişler Amerikan endekslerini desteklerken rekor seviyelerin kırılıp kırılmayacağı bu hafta gerçekleşecek olan FOMC toplantısı ve FED üyelerinin düşüncelerinde olacaktır. Geçtiğimiz hafta içerisinde istihdam talepleri ve devam eden işsizlik başvuruları beklentileri karşılamazken, sıfır konut satışlarında beklenmedik daralma görüldü. Haftanın son işlem gününde ise dayanıklı mal siparişlerinin karışık gelmesi piyasada ciddi belirsizliğe neden oldu. Dayanıklı mal siparişleri beklentilerin üzerinde gerçekleşirken, çekirdek dayanıklı mal siparişlerinde ise beklentilerin aksine daralma görüldü.
 
Uzak doğuda ise Çin rüzgarı devam ediyor. Çin’deki büyümenin yavaşlamaya devam etmesi ve ek teşviklerin devam edecek olması her ne kadar altın fiyatlarına olumlu yansıma ihtimali bulunsa da, yapılan ek teşviklerin hisse piyasasına kayması altına olan fiziki talebi azaltıyor. Diğer taraftan geçtiğimiz hafta Çin’de HSBC imalat PMI beklentilerin altında kalırken, 50 baz puanın altında kalması ekonominin yavaşladığına işaret gösterdi. Ayrıca Çin’in para oranı, zorunlu karşılıklardaki indirimin temerrütleri hafifletmesiyle beraber son 13 ayın en düşük seviyesine geriledi. Çin’deki genişleyici politikanın devam etmesi Çin hisselerine pozitif yansırken yükseliş eğilimi devam ediyor.
 
Geçtiğimiz hafta yurt içinde ise TCMB kararları açıklanırken faiz oranlarında bir değişikliğe gidilmedi.  TCMB politika faizini yüzde 7.50, gecelik borç verme faizini yüzde 10.75, gecelik borç verme faizini ise yüzde 7.25 seviyesinde sabit bıraktı. Ayrıca TCMB bir önceki hafta duyurmuş olduğu TL cinsinden tesis edilen zorunlu karşılık oranlarına ödenen faiz oranlarında 50 baz puanlık artırım yaparken, bankaların TCMB’den alabilecekleri bir hafta vadeli döviz depo faiz oranlarında ise indirime gitti. TCMB 24 Nisan’dan geçerli olmak üzere ABD doları için yüzde 4.5’ten yüzde 4’e, Euro için ise yüzde 2.5’ten yüzde 2’ye indirdi. TCMB bu kararıyla beraber politika faizinde herhangi bir değişikliğe gitmezken, arka planda 50 baz puanlık faiz artırımı yapmış olduğunun hissiyatını verdi. PPK toplantısı sonrası döviz repo faizlerinde indirime gidilmesine rağmen USDTL’nin ateşi sönmezken, USDTL paritesi 2.7430 seviyesini görerek rekor seviyeyi tazeledi. Yurt içinde yapılan tüm fiziki ve sözlü müdahalelere rağmen, piyasada oluşan yüksek kur isteğinin geçmemesi USDTL’deki ralliyi devam ettiriyor. USDTL baskısına rağmen, BİST100 endeksinde yükseliş eğilimi kademeli olarak devam ederken 85.500 seviyesinde tutunma çabası devam ediyor. PPK kararı sonrası bankacılık endeksi önderliğinde yükselişlerin görüldü yurt içi hisselerde, küresel bazdaki yükselişlerin de pozitif etkisi hissediliyor.
 
Gözlerin Amerika’daki FOMC toplantısında olacağı haftada, Çarşamba günü tam bir bomba gün olarak hissedilecektir. Çarşamba günü güne Amerika’da 1.çeyrek büyüme verisiyle başlanacakken piyasada hareketlenmeler görülebilir. 2015 başından beri görülen sert kışın etkileri ve düşük enerji fiyatlarının 2015 büyümesine nasıl etki yaratacağı merak ediliyor. Amerika’da 1.çeyrek büyümesi yüzde 1 beklenirken, bu rakamın altındaki bir rakam, FED’in tüm planlarını alt üst edebilir ve faiz artırımlarında dahi ertelenmeye neden olabilir. Çarşamba günü TSİ 21:00’de ise FOMC metni yayınlanacaktır. Sonrasında söz alacak olan FED Başkan’ı Janet Yellen’ın sözlerinin de piyasada etkili olması beklenirken, FED üyelerinin 2015 ortalama fonlama faiz beklentisi ve ekonomik görünüm hakkındaki söylemleri piyasada etkili olacaktır. FED’in 2015 Haziran’ında mı yoksa daha ileriki bir tarihte mi artırımlara başlayacağı USD endeksinde sert hareketlenmeye neden olabilir. Ayrıca Amerika’da tüketici güveni, kişisel harcamalar ve ISM imalat endeksi takip edilecektir. Amerika’daki yoğun veri akışı ve FOMC toplantısının sonuçları piyasada net şekilde hissedilecektir. Çin’de ise imalat PMI takip edilebilir. Veri akışının zayıf olacağı yurt içinde ise, ihracat rakamları, imalat PMI ve ticaret açığı takip edilecektir. Cuma günü ise 1 Mayıs işçi bayramı nedeniyle kapalı olacaktır.
 
 
Teknik olarak 85.500 seviyesinde haftalık kapanış gerçekleştiren BİST100 endeksinde, FOMC toplantısı sonrası endeksteki yükseliş eğiliminin devam etmesi durumunda 87.500 ve 89.000 seviyeleri, olası gevşemelerde ise 83.100 ve 82.500 seviyeleri izlenebilir.

USDTRY Hafta Boyunca Rekor Tazelendi 
 
USDTRY’de hafta boyunca rekor seviye tazelenirken hafta başında TCMB’nın PPK toplantısında yaptığı müdahalenin çok fazla işe yaramadığını gördük. Küresel bazda USD endeksinin değer kaybetmesine rağmen, yurt içinde seçimlere az süre kalmanın yarattığı belirsizlik havası Lira’da değer kayıplarına neden olurken 2.7430 seviyesi görüldü ve tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşıldı.
 
 
Geçtiğimiz hafta yurt içinde TCMB kararları açıklanırken faiz oranlarında bir değişikliğe gidilmedi.  TCMB politika faizini yüzde 7.50, gecelik borç verme faizini yüzde 10.75, gecelik borç verme faizini ise yüzde 7.25 seviyesinde sabit bıraktı. Ayrıca TCMB bir önceki hafta duyurmuş olduğu TL cinsinden tesis edilen zorunlu karşılık oranlarına ödenen faiz oranlarında 50 baz puanlık artırım yaparken, bankaların TCMB’den alabilecekleri bir hafta vadeli döviz depo faiz oranlarında ise indirime gitti. TCMB 24 Nisan’dan geçerli olmak üzere ABD doları için yüzde 4.5’ten yüzde 4’e, Euro için ise yüzde 2.5’ten yüzde 2’ye indirdi. TCMB bu kararıyla beraber politika faizinde herhangi bir değişikliğe gitmezken, arka planda 50 baz puanlık faiz artırımı yapmış olduğunun hissiyatını verdi. PPK toplantısı sonrası döviz repo faizlerinde indirime gidilmesine rağmen USDTL’nin ateşi sönmezken, USDTL paritesi 2.7430 seviyesini görerek rekor seviyeyi tazeledi. Yurt içinde yapılan tüm fiziki ve sözlü müdahalelere rağmen, piyasada oluşan yüksek kur isteğinin geçmemesi USDTL’deki ralliyi devam ettiriyor. Hane halkının beklentisinin 3 Liraya ulaşması, USDTL’deki en büyük risk olarak görülürken, insanların var olan 2.70 seviyesindeki kura alışması ve yadırgamaması USDTL’deki rallinin önümüzdeki süreçte de devam edebileceğinin sinyali olarak görülüyor. Ayrıca yurt içinde imalat güveni ve kapasite kullanım oranı bir önceki aya göre yükseliş gösterse de, MB’ndan faiz artırım kararı gelmediği sürece USDTL’deki alımların kademeli olarak devam edebileceği düşüncesi devam ediyor.
 
Amerika’da ise USD endeksinin değer kaybedişinin piyasadaki etkileri hissedilirken, Lira’nın negatif ayrışması devam ediyor. Bu hafta gerçekleşecek FOMC toplantısındaki belirsizliğin devam etmesi USD endeksinde değer kayıplarına neden oldu. Amerikan dolarının tüm piyasada tek para birimine dönüşmesi, Amerikan ekonomisine negatif etki yaratırken, FED’in beklenen faiz artırımlarının tarihinin yaklaşması ve FED üyelerinin bu konuda daha kendilerine şart koymamaları belirsizliğin en büyük göstergesi olarak görülüyor. Hafta içerisinde Amerika’da istihdam talepleri ve devam eden işsizlik başvuruları beklentileri karşılamazken, sıfır konut satışlarında beklenmedik daralma görüldü. Haftanın son işlem gününde ise dayanıklı mal siparişlerinin karışık gelmesi piyasada ciddi belirsizliğe neden oldu. Dayanıklı mal siparişleri beklentilerin üzerinde gerçekleşirken, çekirdek dayanıklı mal siparişlerinde ise beklentilerin aksine daralma görüldü.
 
Küresel bazda görülen USD endeksinin değer kaybına rağmen, gelişmekte olan ülke para birimleri içerisinde negatif ayrışan USDTL’deki yükseliş eğilimi devam ediyor. Özellikle 2.7500 seviyesinin hem psikolojik hem de teknik olarak kritik seviye olması bu seviyeye yaklaştıkça şimdilik kar satışlarına neden olsa da, yurt içinde seçimlerin yaklaşması ve belirsizliğin artması risk algısını artırıyor. Ayrıca bu hafta gerçekleşecek FOMC toplantısı kararları ve USD endeksinde görülecek hareketlenmeler de piyasada dalgalanmayı artıracaktır. Diğer taraftan 2 yıllık gösterge tahvil faizinde görülen yüzde 10.27 seviyesi son 1 yılın en yüksek seviyesi olarak görülürken, tahvil faizindeki artışın devamı MB’nı sıkıştırmaya devam edecektir. Politika faizi ve gösterge tahvil arasındaki makasın açılması ileriki süreçte TCMB’nın ek önlemler almasına neden olabilir.
 
Gözlerin Amerika’daki FOMC toplantısında olacağı haftada, Çarşamba günü tam bir bomba gün olarak hissedilecektir. Çarşamba günü güne Amerika’da 1.çeyrek büyüme verisiyle başlanacakken piyasada hareketlenmeler görülebilir. 2015 başından beri görülen sert kışın etkileri ve düşük enerji fiyatlarının 2015 büyümesine nasıl etki yaratacağı merak ediliyor. Amerika’da 1.çeyrek büyümesi yüzde 1 beklenirken, bu rakamın altındaki bir rakam, FED’in tüm planlarını alt üst edebilir ve faiz artırımlarında dahi ertelenmeye neden olabilir. Çarşamba günü TSİ 21:00’de ise FOMC metni yayınlanacaktır. Sonrasında söz alacak olan FED Başkan’ı Janet Yellen’ın sözlerinin de piyasada etkili olması beklenirken, FED üyelerinin 2015 ortalama fonlama faiz beklentisi ve ekonomik görünüm hakkındaki söylemleri piyasada etkili olacaktır. FED’in 2015 Haziran’ında mı yoksa daha ileriki bir tarihte mi artırımlara başlayacağı USD endeksinde sert hareketlenmeye neden olabilir. Ayrıca Amerika’da tüketici güveni, kişisel harcamalar ve ISM imalat endeksi takip edilecektir. Amerika’daki yoğun veri akışı ve FOMC toplantısının sonuçları piyasada net şekilde hissedilecektir. Çin’de ise imalat PMI takip edilebilir. Veri akışının zayıf olacağı yurt içinde ise, ihracat rakamları, imalat PMI ve ticaret açığı takip edilecektir. Cuma günü ise 1 Mayıs işçi bayramı nedeniyle kapalı olacaktır.
 
Teknik olarak rekor seviyeye yakın seyrin devam ettiği USDTL’de FOMC toplantısı ve sonrasında sert hareketler görülebilir. USDTL’de alımların devam etmesi durumunda 2.7450 ve 2.7700 seviyeleri, FOMC toplantısı sonrası gevşemeler görülmesi durumunda ise 2.7000 ve 2.6800 seviyeleri görülebilir. Her ne kadar USDTL’de kısmi kar satışları görülme ihtimali bulunsa da orta vade de yükseliş eğiliminin devam etmesi beklenebilir. 


Çarşamba Günü Kıyamet Kopacak
 
EURUSD paritesi geçtiğimiz hafta dalgalı hareketler gösterse de primlenmeyi 2. Hafta da devam etti. 1.0530 seviyesini test ettikten sonra kanal hareketi içerisinde yükselişe başlayan parite, bu hafta içerisinde de alt bant olan 1.0665 seviyesini 2. Kez test etse de bu seviyeden görülen sert tepki alımlarıyla beraber tekrardan toparladı ve 1.0900 seviyesine yakın seyretti.
 
Geçtiğimiz hafta Euro Bölgesi’nde aslında işler çokta yolunda değildi. Öncelikle Yunanistan ve kreditörleri arasındaki belirsizlik devam ediyor. Yunanistan Maliye Bakan’ı anlaşma konusunda her türlü tavizin verilebileceğini belirtse de, somut adımların atılmaması ve Yunanistan’ın bu durumda dahi isteklerinin bitmemesi Euro Bölgesi maliye bakanlarıyla anlaşmanın imkansız olduğunu gösteriyor. Özellikle 6 Mayıs’taki IMF ödemesi ve11 Mayıs’taki Eurogroup toplantısı öncesi Yunanistan’ın anlaşmaya gidip gitmeyeceği merak konusu olarak görülüyor. Diğer taraftan Euro Bölgesi ve ülkelerinde açıklanan hizmet ve imalat PMI verilerinin beklentilerin altında kaldığına şahit olduk. Bir süredir toparlayan Euro Bölgesi verileri, sürpriz PMI verileri sonrası şaşkınlık yaratırken, paritedeki etkileri kısa çaplı oldu. Ayrıca Almanya’da açıklanan ZEW ekonomik güven endeksi beklentileri karşılarken, ZEW açıklamasında Almanya’daki toparlanmanın devam ettiği belirtildi. Almanya’daki tüketici güveninin son yılların en yüksek seviyesinde olduğuna dikkat çekilirken, AMB’nın tahvil alımlarının büyük çoğunluğunu Almanya üzerinden yapmasının pozitif etkileri olarak görüldü.
 
Amerika’da ise USD endeksinin değer kaybedişinin piyasadaki etkileri hissedildi. Bu hafta gerçekleşecek FOMC toplantısındaki belirsizliğin devam etmesi USD endeksinde değer kayıplarına neden oldu. Amerikan dolarının tüm piyasada tek para birimine dönüşmesi, Amerikan ekonomisine negatif etki yaratırken, FED’in beklenen faiz artırımlarının tarihinin yaklaşması ve FED üyelerinin bu konuda daha kendilerine şart koymamaları belirsizliğin en büyük göstergesi olarak görülüyor. Hafta içerisinde  istihdam talepleri ve devam eden işsizlik başvuruları beklentileri karşılamazken, sıfır konut satışlarında beklenmedik daralma görüldü. Haftanın son işlem gününde ise dayanıklı mal siparişlerinin karışık gelmesi piyasada  ciddi belirsizliğe neden oldu. Dayanıklı mal siparişleri beklentilerin üzerinde gerçekleşirken, çekirdek dayanıklı mal siparişlerinde ise beklentilerin aksine daralma görüldü. Gün sonuna  yaklaştıkça, çekirdek dayanıklı mal siparişlerinin etkilerinin daha fazla hissedildiği görülürken parite de hızlı hareketler görüldü.
 
Diğer taraftan petrol fiyatlarındaki yukarı yönlü ivmenin Euro adına daha pozitif olduğu görülüyor. Bir süredir devam eden petrol fiyatlarındaki rallinin  Euro Bölgesi enflasyonunu beklentilerden önce yüzde 2 seviyesine yakın seyrettirme ihtimali, Euro bölgesi adına pozitif görülüyor.
 
Hafta içindeki veri akışı ve tüm belirsizliklere rağmen, hafta ortasında 1.0665 seviyesi test edilirken, hafta kapanışını en yüksek seviyeye yakın yapılması önümüzdeki süreçte toparlanmanın devam edebileceğine işaret görülüyor. Özellikle bu hafta gerçekleşecek FOMC toplantısının piyasada kırılmalara neden olması beklenebilir.
 
Bu hafta Euro Bölgesi ülkelerinde enflasyon izlenecekken, ayrıca Almanya’da  perakende satışlar da takip edilebilir. Cuma günü 1 Mayıs nedeniyle Avrupa piyasaları kapalı olacaktır. Gözlerin Amerika’daki FOMC toplantısında olacağı haftada, Çarşamba günü tam bir bomba gün olarak hissedilecektir. Çarşamba günü güne Amerika’da 1.çeyrek büyüme verisiyle başlanacakken piyasada sert hareketlenmeler görülebilir. 2015 başından beri görülen sert kışın etkileri ve düşük enerji fiyatlarının 2015 büyümesine nasıl etki yaratacağı merak ediliyor. Amerika’da 1.çeyrek büyümesi yüzde 1 beklenirken, bu rakamın altındaki kritik bir seviye, FED’in tüm planlarını alt üst edebilir ve faiz artırımlarında dahi ertelenmeye neden olabilir. TSİ 21:00’de ise FOMC metni yayınlanacaktır. Sonrasında söz alacak olan FED Başkan’ı Janet Yellen’ın sözlerinin de piyasada etkili olması beklenirken, FED üyelerinin 2015 ortalama fonlama faiz beklentisi ve ekonomik görünüm hakkındaki söylemleri piyasada etkili olacaktır. FED’in 2015 Haziran’ında mı yoksa daha ileriki bir tarihte mi artırımlara başlayacağı USD endeksinde sert hareketlenmeye neden olabilir.
 
Teknik olarak 1.0900 seviyesinin altında tutunan parite de kanal hareketindeki yükseliş eğilimi devam ediyor. Özellikle Çarşamba günü ABD seansının açılmasıyla beraber veri akışının öne geçeceği haftada, yukarı yönlü hareketlerin devam etmesi durumunda 1.0950 ve 1.1050 seviyeleri, olası gevşemelerde ise 1.0820 ve 1.0720 seviyeleri izlenebilir. Özellikle FOMC metninde faiz artırımının düşük hızla başlayacağı ve Haziran’dan ertelenebilir ifadeleri parite de 1.1050üzerinde 1.1260 seviyesine hareketlenmeye neden olabilir.


ALTIN FOMC Toplantısına Dikkat
 
Altında geçtiğimiz hafta 1200 USD üzerinde tutunmamanın verdiği baskıyla beraber haftanın son işlem gününde sert satışlar görüldü ve 1177 seviyesine geri gelindi. Bu hafta gerçekleşecek FOMC toplantısı öncesi USD endeksinde görülen değer kayıplarına rağmen, fiziki talebin azalması ve FED’in olası faiz artırım riski altındaki satışları hızlandırdı. 1177 seviyesi görüldükten sonra kısmi toparlamalar görülse de, hafta ortasında gerçekleşecek FOMC toplantısı sonrası altında hızlı ve sert hareketler görülebilir.
 
Geçtiğimiz hafta Amerika’da USD endeksinin değer kaybedişinin piyasadaki etkileri hissedilirken altın ve gümüşün piyasadan negatif ayrıştığına şahit olduk. Bu hafta gerçekleşecek FOMC toplantısındaki belirsizliğin devam etmesi USD endeksinde değer kayıplarına neden oldu. Amerikan dolarının tüm piyasada tek para birimine dönüşmesi, Amerikan ekonomisine negatif etki yaratırken, FED’in beklenen faiz artırımlarının tarihinin yaklaşması ve FED üyelerinin bu konuda daha kendilerine şart koymamaları belirsizliğin en büyük göstergesi olarak görülüyor. Geçtiğimiz hafta içerisinde istihdam talepleri ve devam eden işsizlik başvuruları beklentileri karşılamazken, sıfır konut satışlarında beklenmedik daralma görüldü. Haftanın son işlem gününde ise dayanıklı mal siparişlerinin karışık gelmesi piyasada ciddi belirsizliğe neden oldu. Dayanıklı mal siparişleri beklentilerin üzerinde gerçekleşirken, çekirdek dayanıklı mal siparişlerinde ise beklentilerin aksine daralma görüldü. Haftanın son işlem gününde Amerikan hisselerinin açılmasıyla beraber altında satış baskısı hızlanırken, 1177 seviyesine kadar hızlı gerileme görüldü. Piyasada USD endeksinin tam tersi yönünde fiyatlamaların yapıldığı altında, teknik düzeltmelerin esas olduğu söylenebilir.
 
Uzak doğuda ise Çin rüzgarı devam ediyor. Çin’deki büyümenin yavaşlamaya devam etmesi ve ek teşviklerin devam edecek olması her ne kadar altın fiyatlarına olumlu yansıma ihtimali bulunsa da, yapılan ek teşviklerin hisse piyasasına kayması altına olan fiziki talebi azaltıyor. Diğer taraftan geçtiğimiz hafta Çin’de HSBC imalat PMI beklentilerin altında kalırken, 50 baz puanın altında kalması ekonominin yavaşladığına işaret gösterdi. Ayrıca Çin’in para oranı, zorunlu karşılıklardaki indirimin temerrütleri hafifletmesiyle beraber son 13 ayın en düşük seviyesine geriledi.
 
Gözlerin Amerika’daki FOMC toplantısında olacağı haftada, Çarşamba günü tam bir bomba gün olarak hissedilecektir. Çarşamba günü güne Amerika’da 1.çeyrek büyüme verisiyle başlanacakken piyasada hareketlenmeler görülebilir. 2015 başından beri görülen sert kışın etkileri ve düşük enerji fiyatlarının 2015 büyümesine nasıl etki yaratacağı merak ediliyor. Amerika’da 1.çeyrek büyümesi yüzde 1 beklenirken, bu rakamın altındaki bir rakam, FED’in tüm planlarını alt üst edebilir ve faiz artırımlarında dahi ertelenmeye neden olabilir. Çarşamba günü TSİ 21:00’de ise FOMC metni yayınlanacaktır. Sonrasında söz alacak olan FED Başkan’ı Janet Yellen’ın sözlerinin de piyasada etkili olması beklenirken, FED üyelerinin 2015 ortalama fonlama faiz beklentisi ve ekonomik görünüm hakkındaki söylemleri piyasada etkili olacaktır. FED’in 2015 Haziran’ında mı yoksa daha ileriki bir tarihte mi artırımlara başlayacağı USD endeksinde sert hareketlenmeye neden olabilir. Ayrıca Amerika’da tüketici güveni, kişisel harcamalar ve ISM imalat endeksi takip edilecektir. Amerika’daki yoğun veri akışı ve FOMC toplantısının sonuçları piyasada net şekilde hissedilecektir. Çin’de ise imalat PMI takip edilebilir.
 
Teknik olarak kritik destek olan 1177 seviyesi üzerinde tutunan altında, veri akışı sonrası yukarı yönlü hareket başlaması durumunda 1203 ve 1224 seviyeleri, olası gevşemelerde ise 1162 ve 1142 seviyeleri takip edilebilir. FOMC toplantısı sonrası gevşemelerde olası 1142 seviyesinin aşağı yönlü kırılması durumunda satışların derinleşmesi beklenebilir. Altında olası toparlanma durumunda ise bu sefer 1240’lı seviyelere yöneliş olabileceği düşünülebilir.

İnfoforex Hakkında

İnfo Yatırım, güçlü öz sermayesini, piyasalardaki tecrübesini ve uzman kadrosunu teknolojik alt yapı ile birleştirerek yatırımcılara güvenli ortamda,etkin ve hızlı işlem yapma olanağını sunar. Sizinle birebir ilişki kuran yatırım uzmanlarımız, piyasalardaki son gelişmeleri, şirket ve sektör raporlarını, makro ekonomik değerlendirmeleri sizinle paylaşarak işlemlerinizin etkinliğini arttırmayı hedefler.

İnfo Forex

  • Adres: Kuştepe mah. Mecidiyeköy Yolu Cd. No:14 V Plaza Kat: 8-9Mecidiyeköy-Şişli/İSTANBUL

Yasal Uyarı


2018 Yılı 4. Çeyrek Karda-Zararda Hesap Oranları Dağılımı; Kar Edenler:%40,00 , Zarar Edenler:%60,00 www.infoyatirim.com/default.aspx sayfalarında yayınlanan hiçbir yazı, görüş, resim, analiz ve kullanıcılara sunulan diğer materyal izin alınmadan bir başka web sitesinde, yazılı veya görsel basın organlarında yayınlanamaz. Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 


INFOFOREX - Tüm Hakları Saklıdır . - Sitedeki görseller tamamen tanıtım amaçlıdır. İzinsiz kopyalanamaz, çoğaltılamaz